Zmarł Helmut Claas, pionier branży maszyn rolniczych

Helmut Claas, wieloletni dyrektor zarządzający, przewodniczący rady nadzorczej i przewodniczący komitetu akcjonariuszy Grupy CLAAS, zmarł 5 stycznia w wieku 94 lat.

Helmut Claas urodził się w 1926 r. w Harsewinkel. Jego rodzice, August i Paula Claas, zarządzali małą firmą zajmującą się produkcją maszyn rolniczych, zatrudniającą około 100 pracowników. Po ukończeniu szkoły odbył praktykę jako monter maszyn. Praktyczne doświadczenie zdobył w firmach zajmujących się obróbką metali oraz odlewnictwem. Po studiach rolniczych w Paryżu przejął planowanie i założenie oddziału dystrybucji CLAAS we Francji, który obecnie działa jako CLAAS France SAS. W 1958 r. dołączył do rodzinnej firmy swoich rodziców w Harsewinkel. Początkowo zajął się tam specjalizacją w obszarze inżynierii.

Nagrody osobiste, takie jak honorowe obywatelstwo jego rodzinnego miasta Harsewinkel w Niemczech, Medal Zasługi niemieckiego landu Badenii-Wirtembergii oraz Order Zasługi francuskiego ministra rolnictwa, uzupełniają jego życiowe dzieło.

Helmut Claas był przede wszystkim rolnikiem. Prowadził gospodarstwo rolne we Wschodniej Anglii w Wielkiej Brytanii i często przebywał tam z żoną Eriką. Lubił utrzymywać kontakty z okolicznymi rolnikami i żywo interesował się sprawami dotyczącymi firm rolniczych.

Infowire.pl, red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *