Zielone AgroShow

ZIELONE AGRO SHOW, wydarzenie przeznaczone przede wszystkim dla rolników uprawiających rośliny zielonkowe, hodowców bydła i producentów mleka z południowo-wschodniej Polski odbyło się w dniach 26-27 maja. Wystawa już po raz trzeci zagościła na terenie Moto Parku w Ułężu (powiat Ryki, województwo lubelskie). Organizatorem imprezy jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

ZIELONE AGRO SHOW odbywa się już o 2002 roku a zatem tegoroczna edycja była już siedemnastą z kolei. Co roku impreza przyciąga wystawców i zwiedzających, głównie tych którzy związani są z hodowlą bydła, produkcją mleka i mają do czynienia z uprawami zielonek. W tym roku podobnie, dzięki znakomitej pogodzie zarówno w sobotę jak i w niedzielę do Ułęża zawitały rzesze rolników. Tradycyjnie, to niedziela była dniem kiedy rolników przybyło najwięcej. Wg szacunków organizatora w tym roku w ciągu dwóch dni wystawę odwiedziła podobna ilość zwiedzających jak przed rokiem, czyli ok. 35 tys. osób. Blisko 140 wystawców na powierzchni prawie 15 000 m2 zaprezentowało nowoczesne maszyn zielonkowe, nasiona, nawozy, pasze i dodatki paszowe, elementy wyposażenia budynków inwentarskich, folii rolniczych i wiele innych produktów.

„Wystawa gości z województwie lubelskim już trzeci raz. Widzimy, że stała się ona znaczącym punktem w kalendarzu targowym dla rolników z tego regionu. Dzięki naszym staraniom, promocji wystawy przez ostatnie lata, udaje nam się trafić do rolników i przekonać ich, aby odwiedzali Zielone AGRO SHOW. Potwierdzeniem tego jest znakomita frekwencja podczas imprezy i pozytywne opinie wystawców. Impreza przez cały czas się rozwija. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firm z branży rolniczej w tym roku po raz pierwszy zmieniliśmy formułę pokazów maszyn. Mamy nadzieję, że dzięki zmianom były one bardziej czytelne i przystępne dla rolników.” – mówi Michał Spaczyński, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Pokazy maszyn podczas pracy są stałym, najbardziej oczekiwanym i efektownym punktem imprezy. W tym roku podzielone były na dwie części. W pierwszej można było zobaczyć prezentacje kosiarek i przetrząsaczy. W części drugiej zaprezentowano prasy zwijające, praso-owijarki, przyczepy zbierające oraz sieczkarnie polowe. Na polach pokazowych zaprezentowano w akcji ponad 40 zestawów maszyn rolniczych niezbędnych do uprawy i zbioru zielonek. Tradycyjnie pokazy przyciągnęły tłumy rolników. Dodatkowo w przerwie pomiędzy pokazami prac polowych odbywała się prezentacja prawidłowego ustawienia roboczego kosiarki.

Zielone AGRO SHOW to nie tylko pokazy maszyn i prezentacje produktów na stoiskach wystawców. To również okazja do przekazania wiedzy rolnikom. Dlatego, także w tym roku odbyły się seminaria, które tematycznie związane są z hodowlą bydła i uprawom zielonek. Specjaliści z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w ciągu dwóch dni przeprowadzili 4 spotkania z rolnikami. W sobotę można się było zapoznać nie tylko z działaniami Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na rzecz rolników i obszarów wiejskich, ale także posłuchać wykładu na temat jak obniżyć koszty produkcji mleka. W niedzielę natomiast, przygotowano seminaria nt. znaczenia dobrostanu dla bydła oraz o znaczeniu kondycji łąk i pastwisk i ich wpływie na zysk rolnika. Podczas wystawy przygotowana była również atrakcja dla nieco młodszych jej uczestników i pasjonatów nagrywania i publikowania filmów na YouTube. Specjalnie dla nich odbyła się druga edycja konkursu „Zrób Show na AGRO SHOW”. Uczestnicy z pomocą Słomka i Grzegorza Bardowskiego mogli nagrać swoją relację z wystawy lub zrobić jej dokumentację zdjęciową. Autorzy najciekawszych prac zdobędą atrakcyjne nagrody. Patronat honorowy nad imprezą sprawował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel, a patronat medialny – TVP1.

W dniach 26 i 27 maja ekspozycja na terenie Moto Parku w Ułężu była czynna dla zwiedzających w godzinach od 9:00 do 17:00. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych jak co roku zapewniła darmowy wstęp, parking i katalog wystawy oraz dofinansowanie przyjazdów grup zorganizowanych przez mleczarnie, ośrodki doradztwa rolniczego, urzędy gmin, izby rolnicze i szkoły.

„Tegoroczna wystawa przechodzi do historii jako wydarzenie udane. Ze względu na małą ilość opadów przed wystawą, mieliśmy nieco obaw o kondycję łąk przygotowanych pod pokazy. Na szczęście zadbaliśmy o nie we właściwy sposób i materiał był dobrej jakości i pokazy można było przeprowadzić zgodnie z zaplanowanym scenariuszem. W trakcie wystawy dopisała nam pogoda i frekwencja. Jestem przekonany, że rolnicy, którzy przybyli na wystawę nie stracili zainwestowanego w nią czasu i pobyt na niej przełoży się na korzyści dla ich gospodarstw. Za rok zapraszamy wszystkich na kolejną edycję ZIELONEGO AGRO SHOW! A już wkrótce – w dniach 20-23 września w Bednarach zapraszamy na jubileuszową 20-tą Międzynarodową Wystawę Rolniczą AGRO SHOW.” – podsumowuje Michał Spaczyński, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *