ZGO w Jarocinie napędzany biogazem

Jarociński zakład gospodarowania odpadami już w przyszłym roku ma stać się samowystarczalny energetycznie, to znaczy sam produkować energię na własne potrzeby.

Jeszcze w tym roku na terenie ZGO Sp. z o.o. – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie powstanie drugi zbiornik do magazynowania biogazu. Dzięki dwóm zbiornikom jarociński ZGO będzie mógł magazynować biogaz w nocy, kiedy jego zapotrzebowanie na energię elektryczną jest minimalne i następnie produkować z niego prąd w godzinach swego największego zapotrzebowania na energię, czyli w godzinach pracy zakładu. Ma to w jeszcze większym stopniu zredukować jego koszty zakupu energii elektrycznej i cieplnej.

– Dzięki takim inwestycjom, jak ta, możemy pochwalić się że Region VI, który obsługuje Jarocin, ma jedną z najniższych, o ile nie najniższą, cenę zagospodarowania odpadów wśród wszystkich RIPOK-ów, które znajdują się na terenie Wielkopolski – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

– Drugi zbiornik na biogaz zapewni jeszcze bardziej optymalne gromadzenie, a później spalanie biogazu w kogeneratorze, tak, ażeby uzyskiwać energię elektryczną w tych dniach, czy w tych częściach dni, w których ta energia będzie najbardziej potrzebna dla naszego zakładu lub wtedy, kiedy będziemy mogli z jej sprzedaży uzyskać jak najlepsze ceny – mówi Witosław Gibasiewicz, prezes ZGO.

Budowa drugiego zbiornika na biogaz, której koszt to ponad pół miliona złotych, jest jednym z działań tej spółki, które mają zapewnić jej samowystarczalność energetyczną.

– Właśnie kończymy obliczenia lipca i będzie to prawdopodobnie pierwszy miesiąc, w którym per saldo spółka więcej wyprodukuje i sprzeda energii niż zakupi, jeżeli chodzi o dane miesięczne. Myślę, że samowystarczalność energetyczną, w sposób pełny, osiągniemy w przyszłym roku po realizacji kolejnych inwestycji – zapowiada Witosław Gibasiewicz.

http://kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *