Zbliża się czas na dokarmianie mikroelementami

Mikroelementy w buraku cukrowym – to ważna sprawa!

Obok nawozów makroelementowych stosowanych doglebowo, bardzo dobrze wykorzystywane jest przez buraka cukrowego dokarmianie dolistne. Bardzo duża powierzchnia liści, sprzyja dobremu wchłanianiu i przyswajaniu mikroelementów. Niektóre z naszych plantacji są już w odpowiedniej fazie do wykonania pierwszego zabiegu.

W praktyce dokarmianie dolistne należy przeprowadzić w dwóch a najlepiej w trzech zabiegach. Pierwszy z nich przypada na fazę (4-6 liści) a ostatni można połączyć z ochroną przeciwko chwościkowi buraka. Rośliny pobiorą składniki tylko z tych miejsc,  gdzie zaaplikowaliśmy roztwór nawozu, dlatego oprysk może być mało skuteczny, gdy burak nie wytworzy dostatecznej powierzchni czyli co najmniej dwóch par liści właściwych.

Dokarmianie dolistne będzie bardziej efektywne, jeżeli będziemy stosować schelatyzowane formy mikroelementów. Korzyści to przede wszystkim bardzo dobra rozpuszczalność a zarazem bardzo dobre przyswajanie przez rośliny. Prowadząc nasze plantacje należy uwzględnić także takie mikroelementy jak miedź i molibden.

W technologii nawożenia mikroelementami często także bor wymaga uzupełnienia.

Liz.pl, red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *