Zbiórka opakowań po ś.o.r. nie zawsze działa

Do naszej redakcji dotarły sygnały od rolników, że firmy zajmujące się sprzedażą środków ochrony roślin, nie chciały przyjąć zwrotu opakowań. W myśl ustawy, sklepy oferujące chemię rolniczą mają obowiązek przyjąć puste opakowania po nich, a rolnicy mają obowiązek je oddać. Ponieważ w naszej redakcji również są rolnicy-praktycy, sprawdziliśmy to!

Sprawdzamy sygnał od czytelników

Wybraliśmy najbliższe punkty przyjmujące opakowania na podstawie strony ( http://systempsor.pl/punkty-odbioru/ )Warto przypomnieć, że punktów na terenie całej Polski jest ponad 4 tys, czyli statystycznie na każdą gminę przypada więcej niż jeden.

– Udział sklepu w zbiórce opakowań w ramach Systemu jest dobrowolny. Na bieżąco zgłaszają się do nas nowe sklepy, a niektóre kończą swoją działalność. Wyszukiwarka jest okresowo aktualizowana, ale trzeba pamiętać, że nie ma ona charakteru rejestru, lecz pełni jedynie rolę informacyjną– mówi Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

W drogę!

W naszej gminie jest dokładnie jeden zaznaczony sklep. Do samochodu zapakowaliśmy 3 pięciolitrowe i 3 litrowe opakowania po popularnych herbicydach i ruszyliśmy. Odnalezienie punktu było łatwe, bo na stronie www.systempsor.pl podany jest dokładny adres i precyzyjnie zaznaczona lokalizacja. Zaskoczenie spotkało nas w sklepie, gdy ekspedient powiedział, że sklep nie ma obowiązku przyjmowania opakowań po innych środkach niż sam sprzedaje. Ponieważ – kontynuował – oferują oni tylko chemię w małych opakowaniach dla użytkowników nieprofesjonalnych, to opakowań 1- i 5-litrowych nie przyjmie.

Co mówi przepis?

– Zgodnie z przepisami każdy sklep ma obowiązek przyjąć opakowania po ś.o.r, jeśli prowadzi ich sprzedaż. Docierają do nas nieliczne sygnały, że sklepy odmawiają przyjmowania opakowań jeśli rolnik nie jest ich klientem. Często wynika to z braku wiedzy i bazowania na nieobowiązujących już przepisach o kaucji. Dlatego prowadzimy działania informacyjne skierowane do sprzedawców, aby takie sytuacje się nie zdarzały. – mówi Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Sklepy nie ponoszą żadnych kosztów

– Każdy sklep sprzedający ś.o.r. powinien przyjmować opakowania od rolników, ale najpierw musi m.in. mieć podpisaną umowę z firmą odpadową (posiadającą zgodę na zbieranie odpadów pod kodem 150110*). Sklep zgłasza się np. korzystając z dostępnego formularza online, podpisuje umowę z operatorem Systemu, który dostarcza worki niezbędne do gromadzenia opakowań i zapewnia odbiór po zapełnieniu odpowiedniej ich ilości. Przy każdym odbiorze wystawia kartę przekazania odpadu, która jest dokumentem na wypadek kontroli GIOŚ. Taki serwis jest całkowicie bezpłatny. Koszty zbiórki opakowań ponoszą producenci ś.o.r. – dodaje Mrowiec.

A jeśli chemię przywiózł kurier?

Trudno się czasem dziwić sklepowi, który odmówiłby przyjęcia dużej ilości opakowań, jeśli rolnik chemię kupił zupełnie gdzie indziej. Na przykład u dystrybutora albo w jednym z popularnych sklepów rolniczych z wysyłką, a przywiózł mu ją kurier. – Najlepszą i najprostszą zasadą jest oddawanie opakowań tam, gdzie zaopatrzyliśmy się w produkty. Jeśli zamawiamy w firmie, która dostarcza nam ś.o.r. pod dom, przy składaniu zamówienia zapytajmy o zwrot opakowań. Sprzedawca ma obowiązek prawny poinformowania rolnika o obowiązujących systemach zbiórki – dodaje Mrowiec.

Sklep może odmówić. Kiedy?

Pamiętajmy, że oddawane opakowania muszą być 3-krotnie wypłukane, a ten obowiązek ciąży na rolniku. – Kluczowa z punktu widzenia zbiórki i gwarancji bezpieczeństwa wszystkich osób w niej uczestniczących jest czystość opakowań. Dlatego sklepy odmawiają przyjmowania opakowań brudnych, niewypłukanych, z resztkami środków – wyjaśnia Mrowiec.

Połowa opakowań nie trafia do zwrotu

System zbiórki odpadów po środkach ochrony roślin działa w Polsce od 13 lat. Już w pierwszym roku zebrano opakowania po 25% środków, które sprzedano. Obecnie zbiera się 50-60%, a wynik ten stawia nas w czołówce krajów z najbardziej wydajnymi systemami zbiórki. Co jednak dzieje się z pozostałymi opakowaniami? Celem jest osiągnięcie 100%, ale w tym muszą pomóc rolnicy. Wszyscy rolnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *