Zakaz handlu w niedzielę nie taki straszny

Zakaz handlu w niedzielę  – zapisy w ustawie proponowane przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

W dniach 11-12 października w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Rynku Pracy, która pracuje nad projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. W posiedzeniu uczestniczył wiceprezes i dyrektor zarządzający Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych – Michał Spaczyński.

W imieniu firm zrzeszonych z Izbie podczas posiedzenia zaproponował on wprowadzenie do obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę dodatkowych odstępstw poprzez dodanie dwóch nowych punktów, które uwzględniać będą z jednej strony potrzeby rolników, a z drugiej nie będą komplikowały prac zakładów serwisowych w okresach wzmożonych prac polowych. Dodatkowo z racji tego, iż Izba jest organizatorem wystaw AGRO SHOW, zależało nam na jasnej sytuacji związanej z organizowaniem i przeprowadzaniem handlu na imprezach targowych.

Efektem propozycji PIGMiUR są zapisy w projekcie ustawy, które zezwalać będą na handel w niedzielę:
– w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego
 – w  placówkach  handlowych  prowadzących  sprzedaż  części  zamiennych  i maszyn rolniczych;
– w placówkach handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby  festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych.

Wejście w życie zapisów w tej formule pozwoli na bezproblemowy zakup części zamiennych i naprawy maszyn w  okresie nasilonych prac polowych. Jak wiemy w sezonie, szczególnie gdy warunki pogodowe nie są sprzyjające, rolnicy pracują każdego dnia od rana, nawet do późna w nocy. W tym czasie muszą mieć dostęp do maszyn oraz części do nich każdego dnia tygodnia, również w niedzielę i święta. Nie ma możliwości zakupu części „na zapas”. Nie ma możliwości czekania do poniedziałku, w przypadku gdy maszyna lub urządzenie zepsuje się w weekend.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *