Z wizytą na warmińskim gospodarstwie

Odwiedziliśmy niedawno rolnicze przedsiębiorstwo produkcyjno-usługowo-handlowe „Ziemar” w Szwarcenowie. Warte obejrzenia były tam maszyny marki Claas: kombajny i ciągniki, a także duża, w pełni zautomatyzowana mieszalnia pasz dla kurczaków.

– Gdy przejmowałem w 1993 roku zarządzanie tym gospodarstwem pH było poniżej 4, a plony były mizerne. Z wszystkich zakładów należących do kombinatu w Nw. Mieście Lubawskim, ten miał najgorsze wyniki, a już w kilka lat udało się doprowadzić do tego, że zaczął mieć najwyższe – wspomina Zbigniew Ziejewski, prezes gospodarstwa. – Początkowo z produkcji zwierzęcej mieliśmy trzodę, pogłowie stada wynosiło 3 tys. sztuk. W trudnych latach 90 podjąłem decyzję, że przestawiamy się na drób. Rozpoczęliśmy budowę kurników, hodujemy w tej chwili 120 tys. szt. w rzucie, ponad milion rocznie.

 

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Obecnie gospodarstwo ma ok.1000 ha, z czego ponad połowa jest własna. Obsiewa się tu 250-300 ha rzepakiem, ok 200 ha pszenicą, ok 150 ha pszenżytem, a są to uprawy kwalifikowanego materiału siewnego dla takich firm jak Procam czy HR Strzelce. Prócz tego uprawiana jest kukurydza na ziarno, burak, jęczmień i inne. Również pasze dla kurczaków produkowane są we własnym zakresie, za wyjątkiem premiksów i soi.

 

Ze względu na nawracające susze gospodarstwo zakupiło 2 deszczownie, które nawadniają głównie kukurydzę. – Z nawadnianiem trzeba uważać, ale jeśli jest susza, to przecież się nie zastanawiamy, tylko lejemy po 30 mm naraz, żeby gleba przesiąkła chociaż na te 10-15 cm. Następnie przenosimy deszczownię na inne pole, a nasz cykl nawadniania poszczególnych pól trwa 2 tygodnie – wyjaśnia prezes.

 

Gospodarstwo posiada 4 kombajny, z czego 3 to maszyny Claas Lexion. Prezes jest z nich zadowolony, bo są stosunkowo proste, mechaniczne, a mimo tego, że nowe – to praktycznie się nie psują. – Ciągników marki Claas jest tu kilka, również prasy mamy tej marki, kupiliśmy też w minionych kilku latach siewniki Horscha – dodaje prezes.

 

Na koniec obejrzeliśmy sterowaną komputerowo mieszalnię pasz. Baza surowcowa jest w silosach zewnętrznych (100-tonowe i 50-tonowe). Skład, w zależności od grupy żywieniowej, jest różny, a po wprowadzeniu go do komputera sterującego, maszyna pobierze i wykona odpowiednią paszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *