Wraca nam dobry nastrój: w I kwartale rolnicy wyleasingowali najwięcej maszyn i urządzeń

Po bardzo słabym 2016 roku, leasing maszyn i urządzeń rolniczych na początku tego roku powrócił na ścieżkę wzrostów. Z danych opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu wynika, że w I kwartale br. rolnictwo było branżą, która odnotowała jeden z najwyższych wzrostów na całym rynku leasingu (+22% r/r), a wartość rolniczych inwestycji sfinansowanych poprzez leasing i pożyczki była najwyższa w całym segmencie maszyn i urządzeń. W opinii ekspertów EFL, rolnicy w 2017 roku i kolejnych latach z uwagi na unijne dotacje będą korzystać przede wszystkim z pożyczek oferowanych przez firmy leasingowe.

– Polscy rolnicy, od uruchomienia dotacji unijnych i startu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, masowo modernizowali swoje gospodarstwa. Przy tym aktywnie korzystali ze wsparcia firm leasingowych, które odnotowywały w segmencie agro swoje rekordowe wyniki. Wraz z zakończeniem unijnego wsparcia, rolnicy przystopowali z inwestycjami, co widać było po ubiegłorocznych wynikach naszej branży, jednak już pierwsze tegoroczne wyniki wskazują, że okres zastoju nie trwał długo. Spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach tego roku i kolejnych latach, w których będą wydatkowane fundusze z perspektywy 2014-2020, zostanie pobity kolejny rekord wartości udzielonego finansowania na maszyny i urządzenia rolnicze – mówi Artur Hamerlik, Menedżer ds. Rozwoju Rynku w EFL.

Rolnictwo, w I kwartale br. było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 22%. Wartość inwestycji rolniczych sfinansowanych poprzez leasing i specjalne pożyczki wyniosła aż 833 mln zł i była najwyższa w całym segmencie maszyn i urządzeń. Takie wyniki wskazują na powrót tendencji wzrostowej w segmencie agro, który zarówno I kwartał ub. r., I połowę ub. r. jak i cały 2016 rok kończył pod kreską.

W ubiegłym roku leasing i programy finansowania fabrycznego…

Ponadrynkowym wzrostem finansowania inwestycji rolniczych (+27% r/r) może pochwalić się EFL, który od stycznia do marca br. wyleasingował aktywa rolnicze o wartości 50 mln zł. – Nasze prognozy dotyczące rynku maszyn rolniczych, z których wynikało, że w 2016 roku będziemy mieć do czynienia ze spadkami, ale już od początku tego roku powrócimy na ścieżkę wzrostów, sprawdziły się. W ubiegłym roku producenci maszyn rolniczych, a w związku z tym również branża leasingowa, zanotowali spadki. EFL był jednym z wyjątków, który wypracował na rynku rolniczym kilkuprocentową dynamikę. Wynika to z faktu, że jesteśmy liderem w finansowaniu maszyn rolniczych za pośrednictwem leasingu, a ubiegłoroczny spadek głównie dotknął rynek finansowania maszyn rolniczych pożyczką – mówi Artur Hamerlik z EFL.

Zainteresowanie ofertą firm leasingowych wynika m.in. z coraz częściej pojawiających się ofertach produktowo-finansowych dedykowanych tylko dla tej branży, a przygotowanych przez leasingodawców. Aktywna współpraca z producentami maszyn rolniczych to jedno z najważniejszych założeń strategii dla segmentu agro w EFL. Firma podobnie jak cała Grupa Credit Agricole jest strategicznym partnerem John Deere, jednym z największych producentów maszyn do uprawy ziemi oraz terenów zielonych, w Polsce. EFL prowadzi również program finansowania fabrycznego Lemken (maszyny do uprawy gleby, siewu i ochrony roślin). Ponadto, eksperci podkreślają, że rośnie popyt na finansowanie używanych maszyn rolniczych. W Kamieniu Śląskim, w dniach 9-11 czerwica 2017 r., odbędzie się po raz kolejny Komis Maszyn Używanych w trakcie Opolagry, który w minionych latach cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

… w 2017 roku pożyczka i dotacje unijne

Eksperci EFL zwracają uwagę, że rolnicy w 2017 roku i kolejnych latach w zdecydowanej większości będą korzystać z pożyczek oferowanych przez firmy leasingowe. Głównym powodem popularności tego instrumentu jest możliwość skorzystania z rolniczych funduszy unijnych obsługiwanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pożyczka wprowadzona przez firmy leasingowe, głównie z myślą o branży rolniczej, jest alternatywnym w stosunku do leasingu sposobem na finansowanie sprzętu. Finansowanie za jej pomocą może pokrywać zakup zarówno nowych jak i używanych sprzętów rolniczych. Aby ubiegać się o dofinansowanie pożyczką, wymagane jest posiadanie przez rolnika podpisanej umowy o dofinansowanie inwestycji z Agencją Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Agencją Rynku Rolnego lub inną jednostką publiczną udzielającą środków unijnych. Struktura pożyczki pozwala na wystawianie faktury bezpośrednio na pożyczkobiorcę, co skutkuje możliwością ubiegania się o jednorazowy zwrot poniesionych kosztów z ARiMR. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę, że pożyczkę cechują m.in. długi okres finansowania, zerowy lub niski wkład własny oraz doradztwo specjalistów z firmy leasingowej. Ważny jest również elastyczny harmonogram spłat zobowiązań.

– Pożyczka jest bardzo chętnie wybierana przy zakupie środka trwałego, gdyż pożyczkobiorca od początku jest właścicielem nabytego sprzętu. Ponadto, na taki instrument, ze względów podatkowych, decydują się rolnicy, którzy korzystają z unijnych dotacji i nie są podatnikami podatku VAT. Pamiętajmy jednak o tym, że leasing jest również dostępną formą absorpcji funduszy. Podobnie jak w przypadku pożyczki, jego ogromną zaletą jest niskie zaangażowanie środków własnych w inwestycję oraz długi okres spłaty należności – podkreśla ekspert EFL.

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie finansową stabilność i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu. Spółka oferuje szeroki pakiet produktów: leasing, pożyczkę, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i  faktoring. Od 26 lat współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firmę wyróżniono m.in. sześciokrotnie tytułem: Firmy Przyjaznej Klientowi i pięciokrotnie Finansowej Marki Roku. Już ponad 287 tysięcy klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie. Więcej na: www.efl.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *