Wniosek KRIR w sprawie emerytur

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  w sprawie konieczności wprowadzenia zmian w systemie emerytur rolniczych. Jednym z najpilniejszych problemów jest kwestia świadczeń zbiegowych i łączenia okresów składkowych w ZUS i KRUS.

W przypadku gdy rolnik przez część aktywności zawodowej opłacał składki emerytalne w powszechnym systemie emerytalnym, a następnie, jednak krócej niż 25 lat, w KRUS nie może uzyskać pełnej emerytury rolniczej. Uzyskuje wtedy jedynie dodatek w kwocie około 230 zł za lata przepracowane jako ubezpieczony w KRUS. Przepisy te budzą sprzeciw rolników, ponieważ często zdarza się, że do emerytury w KRUS brakuje kilku lat, a łącznie okresy składkowe wynoszą nawet ponad 40 lat.

Zdaniem samorządu rolniczego emerytura w takich przypadkach powinna być wyliczona proporcjonalnie do okresów składkowych w każdym z systemów emerytalnych.

Przedstawiając powyższe Zarząd KRIR wystąpił o jak najszybsze doprowadzenie do zmiany przepisów, powodujących ww. sytuacje.

KRIR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *