Wizyta ministra rolnictwa Rumunii

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, afrykański pomór świń, sytuacja na rynkach rolnych oraz obrót nieruchomościami rolnymi to główne tematy omawiane podczas dzisiejszego spotkania bilateralnego ministra Krzysztofa Jurgiela z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Rumunii Petre Daea.

– W tym roku mamy ważny okres negocjacji w sprawie przyszłości WPR. Nasze stanowiska  są zbieżne – powiedział minister Jurgiel podczas konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu.

Minister podkreślił, że płatności bezpośrednie, jak i instrumenty wspólnej organizacji rynków rolnych powinny mieć nadal podstawowe znaczenie dla stabilizacji dochodów europejskich rolników.

– Wspólnie szukamy najlepszych rozwiązań dla naszych krajów i naszych rolników – powiedział rumuński minister Petre Daea dziękując za zaproszenie na dzisiejsze spotkanie. Podkreślił, że Wspólna Polityka Rolna jest nasza i wspólnie musimy decydować o jej kształcie.

– Jesteśmy za silnym budżetem przyszłej WPR i za utrzymaniem obu jej filarów. Proponujemy wzmocnienie zarządzania ryzykiem  powinno być ono uzupełnieniem stosowanych do tej pory podstawowych instrumentów stabilizujących rynki rolne – zaznaczył minister Jurgiel.

Podczas spotkania omawiano sytuację związaną z afrykańskim pomorem swiń, który dotarł także do Rumunii. Polski minister rolnictwa podkreślił, że choroba ta stanowi poważny epizootyczny problem dla całej Europy, dlatego potrzebna jest ścisła współpraca wszystkich unijnych krajów.

– Zagrożone są inne państwa. Przypadki choroby w kolejnych państwach członkowskich UE pokazują, że wirus nie uznaje granic, a zagrożenie ma charakter ogólnoeuropejski. Konieczne jest zapewnienie przez Komisję Europejską pomocy na zwalczanie skutków ekonomicznych ASF – podkreślił minister Jurgiel.

W Polsce problem ten bezpośrednio dotyczy głównie wschodnich terenów kraju i powoduje istotne skutki ekonomiczne, gospodarcze oraz społeczne. Oprócz Polski choroba dotarła także do Rumunii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii.

Minister Petre Daea poinformował, że pierwsze ogniska ASF pojawiły się w Rumunii w ubiegłym roku, a na początku obecnego pojawiły się następne.

– ASF to sprawa trudna, trzeba znaleźć odpowiednie narzędzia do izolowania wirusa i zwalczania choroby  w miejscach, w których ona powstaje –  podkreślił rumuński  minister i dodał, że służby weterynaryjne w jego kraju  podjęły natychmiastowe działania. Zlikwidowano ogniska
i oczyszczono teren.

­– Ogniska wystąpiły w gospodarstwach, gdzie była niewielka ilość świń – podkreślił minister  Petre Daea

Rumuński minister poparł polskie stanowisko w zakresie  konieczności podjęcia na  poziomie Unii Europejskiej zdecydowanych działań w celu  zwalczania ASF.

Minister Jurgiel poinformował, że w marcu br. w Polsce zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja, podczas której będą omawiane problemy epizootyczne i gospodarcze związane z tą chorobą.

Współpraca Polski z Rumunią w obszarze rolnictwa stale się rozwija. Od kilku lat występuje wzrost obrotów handlowych artykułami rolno-spożywczymi między naszymi krajami.

Rolnictwo to dział gospodarki, który ma podobne znacznie w Polsce i Rumunii, dlatego zabiegamy o utrzymanie dobrej współpracy  w obszarze rolnictwa, zarówno dwustronnie, jak i w formule poszerzonej Grupy Wyszehradzkiej.

Spotkanie z ministrem rolnictwa Rumunii odbyło się na zaproszenie strony polskiej.

MRiRW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *