Wiosenne porządki w ogrodzie i na tarasie

Nadejściu pierwszych ciepłych dni sprzyja wypoczynek na świeżym powietrzu. Po wielu miesiącach pozbawionych promieni słonecznych zaczynamy wychodzić poza przytulne cztery ściany, a wtedy naszym oczom ukazuje się taras oraz ogród, których nie oszczędziła zima.

Nieprzygotowany na przyjście mrozów taras, a także niezabezpieczona zieleń to problemy, ze skutami których musimy zmierzyć się wczesną wiosną. Porządki oraz reperowanie ewentualnych usterek nie będą problemem, gdy będziemy kierować się kilkoma zasadami, dzięki którym otoczenie domu będzie nam służyło długie lata.

Pierwsze wyjście z domu

Nasz wymarzony taras, o którego sezonowe dekoracje dbamy, jak o najważniejsze trofea, po wielu miesiącach zimna, wiatrów oraz opadów śniegu i deszczu może nie przypominać naszej przydomowej oazy spokoju. – Pierwszym krokiem do weryfikacji zimowych szkód jest gruntowny przegląd tarasu poprzedzony dokładnym sprzątaniem. Taras wykonany z betonu najpierw uważnie zamiatamy, a następnie myjemy – najlepiej przy użyciu myjki ciśnieniowej, która oczyści go z nawet najbardziej ukrytego brudu. Te czynności pozwolą nam na odsłonięcie ewentualnych zniszczeń – plam, zacieków czy popękanych płytek. – mówi Andrzej Chłopek, Dyrektor ds. handlowych firmy PROBET-DASAG. W przypadku, gdy na powierzchni znajdziemy ubytki wymagające naprawy, w pierwszej kolejności należy oszacować ich wielkość oraz możliwość renowacji – czasami może to być walka z porostami, a innym razem konieczna będzie wymiana popękanych płytek. Jeżeli jednak zima oszczędziała nasz taras i nie pozostawiła po sobie żadnych śladów, warto zaimpregnować jego nawierzchnię odpowiednią substancją. – Impregnat tworzy na powierzchni warstwę ochronną, która ułatwia późniejsze czyszczenie, a także pomaga w walce z tworzeniem się wykwitów czy mchu. Należy jednak pamiętać, że podczas impregnacji taras musi być nie tylko czysty, ale co najważniejsze – suchy oraz nienagrzany promieniami słonecznymi. Zabieg najbezpieczniej jest przeprowadzić w pochmurny, niedeszczowy dzień – dodaje Andrzej Chłopek z firmy PROBET-DASAG.

Zaczarowany ogród

Ogród jest wizytówką każdego domu. Choć jego aranżacja zależy od indywiudalnych preferencji mieszkańców, zasady dbania
o przydomową zieleń obowiązują wszystkich jednakowo. – Wiosna to najbardziej pracowity okres w ogrodzie. Poprawa stanu gleby, przesadzanie lub sadzenie roślin, przycinanie krzewów, a także renowacja i czyszczenie nawierzchni ogrodowych to główne zadania, przed którymi stoją posiadacze ogrodów. Porządki w ogrodzie, podobnie jak na tarasie, zaczynamy od dokładnego posprzątania. W kolejnym kroku należy sprawdzić stan utwardzonych nawierzchni ogrodowych. Zasady dbania o betonowe ścieżki czy alejki są takie same, jak w przypadku tarasu. Zaczynamy od dokładniego czyszczenia szczotką lub myjką ciśnieniową, szacujemy zniszczenia i impregnujemy. – podpowiada Andrzej Chłopek, Dyrektor ds. handlowych firmy PROBET-DASAG. Kolejną czynnością, którą należy podjąć podczas wiosennych porządków w ogrodzie, jest przegląd roślinności, która niezabezpieczona przez zimę, mogła zmarznąć lub obumrzeć.

Wiosenne porządki w ogrodzie i na tarasie są konieczne, by móc cieszyć się pięknem otoczenia domu podczas wielu nadchodzących ciepłych miesięcy. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz regularne sprzątanie i impregnowanie nawierzchni ogrodowych pozwoli cieszyć się ich urokami przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *