Warto sprawdzać ciśnienie powietrza w oponach

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami. Chcąc w pełni cieszyć się jazdą latem, upewnij się, że twoje opony są odpowiednio napompowane. Ciśnienie powietrza w oponach wpływa na ich żywotność, a także bezpieczeństwo jazdy oraz stopień zużycia paliwa. Oto trzy główne powody, dla których warto regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach.

    Lepsze prowadzenie i większe bezpieczeństwo

Ciśnienie opon ma ogromny wpływ na prowadzenie pojazdu oraz bezpieczeństwo jazdy. Niedopompowanie lub różny stopień napompowania opon powodują, że w sytuacjach ekstremalnych samochód reaguje znacznie wolniej i może zachowywać się w sposób nieprzewidywalny.

„Odpowiednie ciśnienie ma szczególne znaczenie w sytuacjach drogowych wymagających szybkiej reakcji kierowcy, takich jak zmiana pasa ruchu czy próba uniknięcia kolizji z przebiegającym przez drogę zwierzęciem. W deszczu brak powietrza w oponach powoduje wydłużenie drogi hamowania oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia zjawiska aquaplaningu” – wyjaśnia Martin Dražík, Product Manager Nokian Tyres Europe.

Przy dużym obciążeniu utrata stabilności jest jeszcze większa. Zanim wyruszysz w podróż przyczepą kempingową, kamperem lub samochodem z dużym obciążeniem, pamiętaj aby nieco zwiększyć ciśnienie powietrza w oponach.

    Dłuższa żywotność opon

Ciśnienie powietrza wpływa także na żywotność opon. Niedopompowane szybciej się zużywają i są bardziej podatne na uszkodzenia. Przy zbyt niskim ciśnieniu powietrza dochodzi m.in. do zmniejszenia odległości pomiędzy kołem, a powierzchnią opony. W rezultacie znacznie częściej uderza ona o koło, co zwiększa ryzyko jej uszkodzenia, np. w sytuacji, gdy uderzymy o krawężnik. Szczególnie niebezpieczne mogą być pojawiające się na drodze po zimie wyboje i dziury.

„Zbyt niskie ciśnienie opon prowadzi do ich przegrzewania, a w konsekwencji szybszego zużywania się. Wraz z nagrzewaniem się elementów konstrukcyjnych opony, rośnie prawdopodobieństwo uszkodzenia jej struktury, a nawet awarii. O odpowiednie ciśnienie w oponach najlepiej zadbać jeszcze przed ich wymianą. W końcu do uszkodzenia niedopompowanej opony może dojść zanim uda nam się dojechać na stację benzynową” – przestrzega Martin Dražík.

    Mniejsze zużycie paliwa i emisja CO2

Ciśnienie opon bezpośrednio przekłada się również na zużycie paliwa oraz emisję związków węgla. Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach prowadzi do zwiększenia oporu toczenia, a w konsekwencji wzrostu zużycia paliwa.

„Wielu producentów, oprócz zalecanego ciśnienia przy obciążeniu maksymalnym oraz od 1 do 3 osób, podaje także ciśnienie dla jazdy ekonomicznej, pozwalające na zmniejszenie oporu toczenia oraz ograniczenie zużycia paliwa” – wyjaśnia Dražík.

Powietrze wydostaje się z opony cały czas, dlatego też przy częstej jeździe możemy nie zauważyć, że jest ona niedopompowana. Z tego właśnie względu ciśnienie w oponach należy sprawdzać raz na trzy tygodnie lub przynajmniej zanim wyruszymy w dłuższą podróż. Podczas upałów nie ma potrzeby zmniejszania ciśnienia, gdyż jego nieznacznie wyższy poziom nie zaszkodzi ogumieniu.

Jak zachować bezpieczeństwo w czasie letnich podróży:

    Pamiętaj, aby wymieniać opony na nowe przynajmniej co 6 lat, nawet jeśli nie doszło do pełnego zużycia bieżnika.
    Kontroluj stan i głębokość bieżnika. Minimalna głębokość bieżnika zapewniająca bezpieczną jazdę to 4 mm. Poniżej tej wartości dochodzi do wydłużenia drogi hamowania i wzrostu ryzyka utraty kontroli nad pojazdem.
    Kontroluj stan ścian bocznych opony. Szczególną uwagę zwracaj na ewentualne pęknięcia, nacięcia i nierówności, które mogą pojawić się na jej powierzchni.
    Przyjrzyj się głównym rowkom opony. Kamienie, które dostaną się pomiędzy główne rowki opony mogą doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.
    Zwracaj uwagę na to, czy wszystkie opony są zużyte równomiernie. Pamiętaj o rotacji opon, aby uniknąć ich nierównomiernego zużycia. Ze względów bezpieczeństwa opony w lepszym stanie należy montować na tylnej osi pojazdu.
    Regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach. Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia nie tylko zwiększa bezpieczeństwo jazdy, ale także wydłuża żywotność opon i pozwala ograniczyć zużycie paliwa. Ciśnienie należy sprawdzać na zimnych oponach, najlepiej raz na trzy tygodnie oraz przed wyruszeniem w dłuższą podróż.
    Po napompowaniu opon zresetuj system monitorowania ciśnienia. Większość nowszych modeli samochodów ma czujniki TPMS (Tire Pressure Monitoring System) w standardzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *