W tym roku wyeksportujemy żywność za 28 mld zł

– Polski eksport żywności wyniesie w tym roku ponad 28 mld euro. To naprawdę duża kwota, ale wciąż musimy szukać nowych rynków zbytu, bo to warunek rozwoju polskiego rolnictwa – powiedział w środę w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister podkreślił, że Polska ma nadwyżki, co oznacza, że możemy dużo produktów eksportować.

– Musimy szukać nowych rynków zbytu, bo to jest warunek rozwoju polskiego rolnictwa. Z tym eksportem nie jest źle. W tym roku będzie rekordowy – ponad 28 mld euro. To już naprawdę duża kwota, ale jesteśmy też dużym krajem rolniczym i to też trzeba brać pod uwagę. Holendrzy – malutki kraj, a sprzedają dwa razy tyle co Polska, a może więcej – dodał.

Jak powiedział Ardanowski, do tej pory rolnictwo było „duszone”, ograniczane i dominowało myślenie o tym, że powinniśmy być krajem przyrodniczo-zrównoważonym.

– Oczywiście rolnictwo musi być zrównoważone, nie może niszczyć środowiska, ale produktywność polskiego rolnictwa jest bez porównania większa niż w tej chwili. Gołym okiem widać, jak szybko powiększa się powierzchnia nieużytków w Polsce. Trzeba tę produkcję rolniczą zwiększać, ażeby mieć możliwość zwiększania dochodów rolniczych, przede wszystkim z produkcji, czyli z tego, co lokują na rynku – mówił minister.

Ardanowski zapowidział że na przełomie roku radcy rolni mają „być wysłani do wielu stolic świata”. – Będą to osoby, które mają wiedzę o polskim rolnictwie, produkcji i ich zadaniem będzie szukanie nowych rynków dla naszych produktów – podkreślił minister rolnictwa.

PAP, wGospodarce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *