Uważaj na pośpiechy i burakochwasty

Na wielu plantacjach buraka cukrowego można zaobserwować tzw. pośpiechy czyli buraki z jednym silnie wykształconym pędem kwiatostanowym oraz burakochwasty.

Burakochwasty w odróżnieniu od pośpiechów posiadają liczne pędy, bardzo często o karminowo-fioletowym zabarwieniu, rosną placowo, głównie w międzyrzędziach i są efektem osypanych nasion z pośpiechów w poprzednich uprawach buraków cukrowych – jedna roślina może wydać kilka tysięcy nasion. Pośpiechy i burakochwasty należy usunąć z pola w takim czasie , aby nie dopuścić do zawiązania i osypania się nasion. Zapobiega to trudnemu do zwalczenia zachwaszczeniu w latach następnych (nasiona są zdolne do kiełkowania nawet po 20-25 latach) a także zakłóceniom podczas zbioru i przerobu buraków cukrowych.

Pośpiechy zwalczamy kilkoma metodami. Jeśli jest ich poniżej 500 szt/ha, wystarczy je wyrwać ręcznie. Jeśli sytuacja się pogarsza i jest ich ponad 500 szt/ha, rekomenduje się użycie pielnika lub metodę chemiczną. Jeśli jest ich ponad 10 tys szt/ha, rozważyć warto nad uruchomieniem kosiarki i przycięcie ich na takiej wysokości, by nie uszkodzić uprawy. Co ważne, taki zabieg najczęściej trzeba przeprowadzić dwukrotnie, bo skoszony pośpiech odrasta.

LIZ.pl, red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *