UNIA przedstawia półzawieszany zestaw uprawowo-siewny FENIX 3000/3

UNIA, największy polski producent maszyn rolniczych powiększył ofertę o zestaw uprawowo-siewny FENIX 3000/3. Oznacza to rozwinięcie gamy tych maszyn o model o szerokości roboczej wynoszącej 3 m. Dotychczas dostępne były modele 4- i 6-metrowe, czyli odpowiednio  FENIX 3000/4 i 3000/6.

Pierwszym elementem roboczym  półzawieszanego zestaw uprawowo-siewny FENIX 3000/3 mogą być 4 koła zamontowane na zaczepie maszyny. Ich zadaniem jest dogniatanie gleby pomiędzy oponami ciągnika. Ich montaż parami na dwóch sworzniach powoduje, że są skrętne. Kolejnym elementem zestawu może być włóka ze sprężystymi łapami zakończonymi wymiennymi końcówkami, która wyrównuje powierzchnię gleby przed sekcjami talerzy i niweluje ślady pozostawione przez koła ciągnika. Kąt natarcia na glebę łap jest sterowany mechanicznie za pomocą śrub rzymskich. Za włóką zamontowane są dwa rzędy znanych z agregatów ARES talerzy uzębionych o średnicy 485 mm. Każdy talerz zabezpieczony jest poprzez amortyzatory gumowe i ma bezobsługowe łożyska dwurzędowe. Zapewnia to wygodną pracę bez potrzeby ich smarowania.

Rozstaw pomiędzy rzędami talerzy wynosi aż 820 mm. Umożliwia to pracę na polach z dużą ilością resztek pożniwnych np. po kukurydzy zebranej na ziarno. Dodając do tego prędkość pracy wynoszącą 15 km/h gwarantuje to idealne przykrycie resztek pożniwnych. Przy tak dużej prędkości roboczej ważną rolę pełnią masywne i profilowane deflektory boczne, które zapobiegają przedostawaniu się gleby poza obszar roboczy agregatu.

Głębokość roboczą talerzy można regulować nawet w czasie pracy zestawu FENIX 3000/3 z kabiny ciągnika sterując pracą siłowników hydraulicznych. Układ opiera się na niezależnym zawieszeniu sekcji talerzowej na równoległoboku.
Za sekcją talerzy uprawowych zamontowany jest wał oponowy. Jego specjalna, unikatowa konstrukcja zapewnia uzyskanie optymalnych warunków agrotechnicznych do siewu. Wał składa się z sześciu kół o rozmiarze 420/55-17 i średnicy 910 mm.

Agregat uprawowo-siewny FENIX 3000/3 marki UNIA ma zamontowane 24 redlice dwutalerzowe V-TECH o średnicy 350 mm zamontowane w układzie „V”. Za nimi znajdują się koła kopiujące mające 300 mm średnicy i 50 mm szerokości. Za ich pomocą można bardzo dokładnie ustawić głębokość siewu. Czas potrzebny do zmiany głębokości pracy wszystkich 24 redlic to niespełna 3 min. Redlice dociskane są mocną sprężyną, co przekłada się na stały nacisk minimalny wynoszący 40 kG na każdą redlicę. Nie zmniejsza się on nawet przy dużej prędkości roboczej wynoszącej 15 km/h. Docisk redlic zmienia się centralnie poprzez siłowniki hydrauliczne. Tradycyjny układ zawiasu i masywnej sprężyny dociskowej gwarantuje bardzo dobre kopiowanie  powierzchni pola przez redlicę. Rozstaw rzędów wynosi 12,5 cm.

Za redlicami dwutalerzowymi z kołami kopiująco-dogniatającymi zamontowane są indywidualne sprężynowe zagarniacze, które wygarniają ziemię z międzyrzędzi i pozostawiają w tym miejscu mini zagłębienia. W tych miejscach może gromadzić się woda, o którą jak wiadomo toczy się walka na wielu polach europejskich rolników. Każdy zestaw palców zagarniających ma indywidualną regulację śrubową.

Agregat uprawowo-siewny FENIX 3000/3 marki UNIA ma montowane masywne hydrauliczne znaczniki boczne, które szybko składają się wzdłuż maszyny. Rozwiązanie to ułatwia przejazdy po drogach publicznych oraz składanie maszyny do pozycji transportowej.

Agregat uprawowo-siewny FENIX 3000/3 marki UNIA ma zbiornik na ziarno o pojemności aż 3000 l. Pozwala to zminimalizować odstępy pomiędzy kolejnymi jego zasypami i wpływa na zwiększenie wydajności siewu. Dostęp do niego umożliwia znajdująca się z przodu maszyny drabinka z pomostem. Podniesienie plandeki chroniącej wnętrze zbiornika przed wilgocią ułatwia jej stelaż. W środku zbiornika zamontowane są solidne sita, na których można oprzeć dużego BIG BAGA.

Agregat uprawowo-siewny FENIX 3000/3 marki UNIA pozwala wysiewać nasiona w dawkach od 1,8 do 400 kg/ha. W dnie zbiornika znajduje się jeden lej zsypowy, którym nasiona trafiają do aparatu wysiewającego. Ten precyzyjny podzespół napędzany jest silnikiem elektrycznym, którego praca sterowana jest przez czujnik radarowy. Odczytuje on dokładną prędkość jazdy zestawu na polu i uniezależnia siew od poślizgu kół. Napęd elektryczny aparatu wysiewającego pozwala również na szybką i łatwą zmianę dawki wysiewu nasion  nawet w czasie pracy. Wtedy za pomocą pulpitu komputera można zwiększać lub zmniejszać dawkę wysiewu poprzez kliknięcie palcem w znak plusa lub minusa, co za każdym razem oznacza zmianę o ustalony przedział procentowy. Na postoju nie ma najmniejszego problemu z przeprowadzeniem próby kręconej, bo wystarczy wprowadzić dane do komputera, podstawić pojemnik na nasiona i nacisnąć przycisk znajdujący się na siewniku. Ziarno pobrane ze zbiornika transportowane jest elastycznym przewodem w strumieniu powietrza wytworzonego przez wentylator. Trafia do rozdzielacza, od którego odchodzą przewody do wszystkich 24 redlic.

Za transport nasion do redlic odpowiada wentylator napędzany silnikiem hydraulicznym o przepływie oleju wynoszącym 16 l/min. Jest on zasilany poprzez pompę nakładaną na WOM ciągnika. W skład układu niezależnej hydrauliki agregatu FENIX 3000/3 wchodzą jeszcze: chłodnica wyposażona w termostat i zbiornik oleju ze wskaźnikiem jego poziomu oraz czujnikiem temperatury. Do kontroli ciśnienia powietrza w układzie wysiewającym służy widoczny z kabiny ciągnika manometr.

Zestaw uprawowo-siewny FENIX 3000/3 marki UNIA  został wyposażony w komputer firmy Müller Elektronik o nazwie DRILL CONTROL. Ma on następujące funkcje:
– przetwarza dane prędkości jazdy, które przekazywane są z radaru. W ten sposób utrzymuje stałą dawkę nasion na hektar niezależnie od poślizgu kół,
– zakłada ścieżki technologiczne,
– informuje o dawce wysiewanego ziarna w kg/ha,
– zlicza przepracowane hektary i ilość wysianych nasion – funkcja historii pól,
– informuje o poziomie ziarna w zbiorniku i włącza alarm rezerwy,
– pozwala przygotować aparaty wysiewające do wykonania próby kręconej na postoju. Wystarczy wpisać dane potrzebne do jej wykonania.
Funkcja E-DRIVE komputera pozwala zmieniać dawką wysiewu nasion w czasie siewu! Ten bardzo pomocny system przydaje się w momencie zakładania ścieżek technologicznych lub pracy na polach mozaikowatych. Zwiększenie lub zmniejszenie dawki wysiewu polega na kliknięciu palcem w znak plusa lub minusa, co za każdym razem oznacza zmianę o ustalony przedział procentowy.
Agregat uprawowo-siewny FENIX 3000/3 marki UNIA ma zamontowany blok elektrozaworów hydraulicznych, który nadzoruje sterownik UniControl. Obsługuje on automatykę układów hydraulicznych polegającą na sekwencyjnej pracy jej obwodów. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk i maszyna rozkłada lub składa się sama, albo automatycznie zmienia pozycję znaczników na uwrociach. Moduł sterowania hydrauliką posiada zawór proporcjonalny HYDROMAX.

Agregat FENIX 3000/3 marki UNIA GROUP przystosowany jest do transportu po drogach publicznych. Jego szerokość transportowa nie przekracza 3 m. Maszyna opiera się na czterech bardzo szerokich kołach jezdnych, co daje dużą stabilność w czasie transportu nawet po kiepskiej jakości drogach gruntowych. To skrajne koła wału oponowego – środkowe dwa na czas transportu unoszone są hydraulicznie do góry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *