U sąsiadów wzrost w branży maszyn rolniczych

Europejscy, zwłaszcza niemieccy, producenci maszyn rolniczych nie mają powodów do narzekania. Dyrektor zarządzający towarzystwem VDMA (Niemiecki Związek Producentów Maszyn i Urządzeń) dr Bernd Scherer na konferencji prasowej zapowiadających targi Agritechnica, które odbędą się w Hanowerze od 12 do 18 listopada, powiedział, że niemieccy producenci wracają na niegdyś utracone rynki. Dwucyfrowe tempo wzrostu zamówień przychodzących z Niemiec i zza granicy jest „ważnym wskaźnikiem trwałego wzrostu”.

W całym 2017 roku VDMA spodziewa się, że produkcja niemiecka osiągnie poziom 7,5 mld EUR. To odpowiada wzrostowi o 4 procent w stosunku do ubiegłego roku. Dr Scherer stwierdził, że jest prawdopodobne, że ta pozytywna tendencja będzie się utrzymywać w 2018 roku.

W pierwszej połowie 2017 r niemieccy producenci maszyn rolniczych i ciągników osiągnęli 7-procentowy wzrost obrotów, do kwoty 4,5 mld euro. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w fabrykach ostatnio osiągnęło wartość szczytową w wyjątkowym 2013 roku. Chociaż w pierwszym kwartale bieżącego roku wzrost ograniczał przede wszystkim rynek niemiecki, w drugim kwartale nastąpił znaczny wzrost sprzedaży międzynarodowej i wyniósł on 14 procent.

– To właśnie ten sygnał, na który czekaliśmy – powiedział dr Scherer. – Wszakże, przy wskaźniku eksportu wynoszącym średnio 75 procent, niemiecki przemysł maszyn rolniczych zależy także od „zdobycia międzynarodowej areny” – dodał.

Liderem eksportu i wzrostu są maszyny do zbioru roślin pastewnych oraz rozwiązania informatyczne w rolnictwie, w szczególności dotyczące rolnictwa precyzyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *