Trzy Złote Medale Polagra-Premiery 2020 dla odmian Hodowli Roślin Strzelce

Podczas tegorocznych targów Polagra-Premiery, które odbyły się w Poznaniu w dniach 17-19.01.2020 Hodowla Roślin Strzelce została wyróżniona kilkoma prestiżowymi nagrodami.

Trzy odmiany otrzymały Złote Medale Polagra-Premiery 2020.
Pierwszą z nich jest pszenica ozima EUFORIA – odmiana, która przebojem weszła na polski rynek nasienny w 2019 roku. Odmiana ta zwraca uwagę swoim bardzo wysokim plonowaniem, wysoką zimotrwałością oraz bardzo dobrymi
i stabilnymi parametrami jakościowymi. Zalety tej odmiany znalazły uznanie wśród rolników czego dowodem był fakt, że odmiana ta była najlepiej sprzedającą się odmianą wśród wszystkich odmian pszenicy ozimej w Polsce w 2019 roku. Także komisja konkursu o Złoty Medal Polagra-Premiery uznała odmianę z bardzo wartościowy produkt i przyznała jej najwyższą ocenę merytoryczną spośród wszystkich odmian biorących w konkursie. Materiał siewny odmiany EUFORIA będzie dostępny w całym kraju w dobrych firmach nasiennych.
    Drugą odmianą wyróżnioną Złotym Medalem Polagra-Premiery 2020 jest pszenica ozima VENECJA. Jest to odmiana zarejestrowana w 2019 roku w Polsce. Jej potencjał plonowania w doświadczeniach COBORU pokazuje, że doskonale radzi sobie również w warunkach ekstremalnej suszy, która była obserwowana w ostatnich dwóch sezonach wegetacyjnych. W 2019 roku VENECJA była liderką plonowania wśród wszystkich odmian w klasie A na poziomie intensywnym agrotechniki. Potencjał VENECJI jest na tyle wysoki, że COBORU wyznaczyło tę odmianę jako nowy wzorzec plenności w swoich doświadczeniach. Materiał siewny odmiany VENECJA dostępny będzie w sieci sprzedaży firmy AGROSIMEX.
    Trzecią z odmian wyróżnionych Złotym Medalem Polagra-Premiery 2020 jest rzepak ozimy GEMINI. Jest to odmiana populacyjna o potencjale plonowania przewyższającym ponad połowę wszystkich odmian mieszańcowych zarejestrowanych w Polsce. Rzadko trafia się tak wyjątkowa odmiana na rynku co zostało zauważone przez komisję konkursu o Złoty Medal Polagra-Premiery. GEMINI jako odmiana wyhodowana w Polsce spełnia wszelkie kryteria wymagane do uzyskiwania wysokich plonów w naszym kraju. Dobry poziom zimotrwałości, tolerancja na suszę oraz stabilne plonowanie na glebach o zróżnicowanej jakości (mozaiki). Materiał siewny odmiany GEMINI będzie szeroko dostępny wśród dystrybutorów rzepaku na terenie całej Polski.
    W ostatnich latach oferta odmianowa Hodowli Roślin Strzelce została uzupełniona o dużą ilość nowoczesnych odmian o bardzo wysokim potencjale plonowania, które dzięki umiejscowieniu hodowli na terenie Polski charakteryzują się dostosowaniem do zmieniającego się klimatu w naszym kraju i coraz trudniejszych warunków uprawy. Dzięki temu polskie odmiany są wśród liderów plonowania we wszystkich gatunkach.

Podpis do załączonego zdjęcia z wręczenia medali: Stoją od lewej – dr Przemysław Matysik – Dyrektor Pionu Hodowli Roślin w HR STRZELCE (współautor odmiany EUFORIA i VENECJA); Przemysław Trawa- Prezes MTP; Prof. dr hab. Henryk Bujak – Dyrektor IHAR, Ryszard Kamiński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa; Piotr Barański – Członek Zarządu firmy Agrosimex (wyłącznego dystrybutora nasion odmiany VENECJA); Wojciech Błaszczak – Prezes Zarządu HR STRZELCE; dr Zygmunt Nita – wieloletni główny hodowca i dyrektor działu hodowli roślin w HR STRZELCE, autor ponad 100 odmian, współautor odmiany EUFORIA i VENECJA; Prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak – UP Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *