Tlen terapeutyczny – jak to działa?

Tlen w dobie walki z koronawirusem to słowo odmieniane jest przez wszystkie przypadki. W szpitalach tlenu brakuje, a inhalacje tlenowe to podstawowa metoda leczenia chorych na COVID-19. Niedawno Eksperci z University Hospitals Birmingham i University of Warwick – wspierani przez Health Foundation z Wielkiej Brytanii1 – rozpoczęli nowe badania nad wpływem tlenu w leczeniu chorób ludzi zakażonych wirusem Covid-19.

Optymalne wykorzystanie tlenu ma kluczowe znaczenie w leczeniu pacjentów z Covid-19, z których większość można leczyć na normalnych oddziałach, a także mniejszość, która przechodzi na oddziały intensywnej terapii. Profesor Alice Turner z BHP, która jest współprzewodniczącą projektu, powiedziała: „Tlen jest lekiem, a optymalizacja przepisywania ma kluczowe znaczenie w przypadku szeregu schorzeń, do których może należeć Covid-19. Ważne jest, aby zrozumieć i zoptymalizować praktyki, w tym przepisywanie tlenu pacjentom Covid-19, w celu poprawy wyników leczenia pacjentów hospitalizowanych.”

W świetle tego jak ważna jest tlenoterapia w walce z Covid-19, warto przyjrzeć się ogólnodostępnej w Polsce normobarii – opartej na tlenoterapii właśnie. Komora normobaryczna jest komorą ciśnieniową. Wyposażona jest w śluzę, umożliwiającą bezpieczne przejście z otoczenia zewnętrznego – o ciśnieniu ok. 1000 hPa do właściwego pomieszczenia komory o ciśnieniu wewnątrz – 1500 hPa. Powietrze w komorze wzbogacone jest w tlen (od 32% do 40%, podczas gdy w powietrzu atmosferycznym jest go ok. 20%). Zawartość dwutlenku węgla w pomieszczeniu normobarycznym wynosi od 0,7% do 1.3%, gdzie w atmosferze na zewnątrz jest go zaledwie 0,03%. Dodatkowo, w komorze normobarycznej atmosfera wzbogacona jest o cząsteczkowy wodór, którego znajduje się od 10 do 20 tysięcy razy więcej niż na zewnątrz. Wszystkie te parametry składają się na specyficzny stan powietrza w komorze, które jest idealnie czyste i dzięki któremu (przede wszystkim poprzez zwiększoną zawartość tlenu) organizm dotlenia się dużo łatwiej, szybciej i intensywniej, niż podczas przebywania poza komorą.

Według badań przeprowadzonych przez Prof. Dr. Hab. Małgorzatę Tafil-Klawe z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na najbardziej profesjonalnej komorze tego typu czyli Normobaric Room (w Osielsku), już dwugodzinna sesja terapeutyczna w takich warunkach może być zbawienna dla zdrowia. Normobaria opiera się w dużej mierze na tlenoterapii, szeroko zalecanej przez lekarzy. Odpowiednie dotlenienie to warunek dobrej jakości życia. Również dzięki podwyższonemu ciśnieniu panującemu w komorze wszystkie komórki organizmu stają się bardziej dotlenione, przyspiesza się rozwój naczyń krwionośnych, tkanki nabłonkowe szybciej się regenerują, w komórkach skóry wytwarza się więcej kolagenu, komórki odpowiedzialne za zdrowie tkanki kostnej zwiększają swoją aktywność. Dzięki podwyższonemu stężeniu wodoru zwalczane są wolne rodniki powodujące starzenie się organizmu, a sam wodór jako taki, spowalnia podziały komórek wydłużając ich życie, a co za tym idzie życie całego organizmu. Podwyższona ilość dwutlenku węgla we krwi umożliwia lepsze przyswajanie tlenu przez komórki ciała, gdyż ułatwia odłączanie tlenu z hemoglobiny w naczyniach włosowatych. Sprzyja to również szybszemu gojeniu się ran oraz wspomaga organizm w walce z zakażeniami, działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie, przyspiesza eliminację szkodliwego tlenku węgla. Wszystkie te właściwości wydatnie sprzyjają regeneracji.

Faceit, red.AS

1 https://warwick.ac.uk/fac/sci/med/about/centres/arc-wm/news-events/latest-news/?newsItem=8a17841a734808fa0173486f40020772

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *