Terminal sterujący ISOBUS CCI 1200
W Centrum Kompetencji ISOBUS e.V. (CCI) w Osnabrück, we wrześniu 2017 r. po raz pierwszy został zaprezentowany najnowszy terminal sterujący ISOBUS CCI 1200. Wyświetlacz o przekątnej 12,1 cala pozwala dostosować podgląd ekranów roboczych oraz obsługę dotykową do preferencji użytkownika. Dwa zintegrowane terminale uniwersalne (UT) umożliwiają równoległe działanie dwóch maszyn ISOBUS Aplikacje do automatycznego sterowania sekcjami i zmienną kontrolą dawki zapewniają precyzyjne zastosowanie. system dostarcza informacji o działaniu w każdym punkcie.
Współpraca
Po czterech latach intensywnej współpracy pomiędzy firmami Grimme, KUHN, Lemken, Krone i RAUCH oraz tysiącami godzin testowych, nowy terminal CCI 1200 jest gotowy na rynek. „Nowy terminal po raz kolejny jest dowodem na to, że praca zespołowa może być sukcesem nawet wśród konkurentów, jeśli celem jest zadowolenie klienta” – mówi Moritz Roeingh, Product Manager w CCI. Roeingh podkreśla, że firmy członkowskie mają szerokie doświadczenie we wszystkich zabiegach polowych od siewu poprzez uprawę aż do zbioru. To sprawia, że terminal sterujący CCI 1200 to naprawdę uniwersalne urządzenie.
Wszechstronność ekranu
Dzięki panoramicznemu ekranowi o przekątnej 12,1 cala, terminal CCI 1200 zapewnia obszerną przestrzeń do jednoczesnego przeglądania wielu aplikacji. Jednocześnie, dzięki wąskiej obudowie terminal nie zajmuje wiele miejsca w kabinie. W zależności od używanej w danym momencie aplikacji, kierowca może indywidualnie dostosować swój podgląd na pracę maszyny. Standardowy widok pokazuje dwie aplikacje obok siebie w tym samym rozmiarze, na przykład podgląd kamery lub mapa aplikacyjna Section Control są wyświetlane obok podglądu UT. Kierowca może wybrać czy chce korzystać z widoku w układzie pionowym lub poziomym, lub jako trzecia opcja z widoku Maxi ze zwiększonym rozmiarem zdjęć i czcionek.
Wielodotykowa obsługa
CCI 1200 ma całkowicie nowy interfejs użytkownika. Wielodotykowa obsługa oraz nowa nawigacja po menu zapewniają bardzo łatwą obsługę, taką jak mamy w przypadku smartfona. Płaska struktura menu zmniejsza liczbę niezbędnych kliknięć. Symbole na klawiszach zostały dobrze przyjęte w przypadku wcześniejszych wersji dobrze znanych terminali CCI 50/100/200, dzięki czemu doświadczeni użytkownicy CCI błyskawicznie odnajdą drogę do nowych funkcji. Wszystkie ustawienia są podsumowane w centralnym miejscu. Funkcja pomocy wyjaśnia krok po kroku bardziej złożone zadania, np. wybór odpowiedniego czasu opóźnienia wyłączania/włączania sekcji w aplikacji Section Control.
Dwa w jednym
Na rynku pojawia się coraz więcej maszyn kompatybilnych z systemem komunikacji ISOBUS, które pracują w zestawach z innymi maszynami. Przykładem jest siew kukurydzy ze zbiornikiem frontalnym do wysiewu nawozu oraz siewnikiem punktowym z tyłu. Dwa w pełni wyposażone terminale sterujące (UT) są zintegrowane w terminalu CCI 1200. Interfejsy obu maszyn są wyświetlane jednocześnie i mogą być obsługiwane równolegle.
Precyzja GPS
Terminal sterujący CCI 1200 może automatycznie sterować włączaniem się i wyłączaniem aż do 254 sekcji na obszarze roboczym lub wstępnie obrysowanych uwrociach. W ten sposób mogą być obsługiwane siewniki rzędowe i punktowe, opryskiwacze polowe, rozsiewacze nawozów, wozy asenizacyjne, kosiarki i zgrabiarki. Aplikacja Tramline Control pozwala automatycznie przełączać ścieżki technologiczne z wykorzystaniem pozycjonowania GPS. Zmienne dawkowanie z mapami aplikacyjnymi w formacie ISO-XML lub shape jest jeszcze dokładniejsza z nową funkcją punktów kontrolnych Control Points. Do tej pory, nawet przy bardzo dużych szerokościach roboczych, prędkość docelowa pobierana była z mapy aplikacyjnej tylko w aktualnym położeniu ciągnika i przenoszona na maszynę. W tej chwili na przykład, jeśli rozsiewacz nawozów obsługuje aplikację Control Points, CCI 1200 określa konkretną docelową dawkę dla lewej i prawej zasuwy.
System pomocy
System pomocy pozwala operatorowi uzyskać informacje na temat aktualnie otwartej aplikacji oraz jej funkcji i ustawień. Najistotniejsze dla operatora funkcje są objaśnione za pomocą grafik i tekstu. Ograniczona została potrzeba przewijania i wyszukiwania, właściwe informacje są wyszukiwane w łatwy sposób za pomocą bezpośrednich linków.
Terminal CCI 1200 jest obecnie dostępny z maszynami RAUCH, KUHN, Krone, Lemken i Grimme. Od połowy 2018 roku będzie również dostępny z maszynami od innych firm członkowskich CCI.