Targowiska w nowej formie

Wyjątkowo łagodna zima sprzyja handlującym na targowiskach i mieszkańcom regionu, którzy doceniają świeżość oraz pochodzenie  żywności kupowanej na targowiskach.  W ubiegłym roku w Kujawsko-Pomorskiem postało 13 nowoczesnych obiektów, w których można nabyć świeże warzywa i owoce bezpośrednio od lokalnych wytwórców.  Ich powstanie to efekt dofinansowania z zarządzanego przez administrację marszałkowską  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz działań samorządów lokalnych. W załączeniu zdjęcia z targowiska w Janikowie (powiat inowrocławski).

 

– Takie centra lokalnego handlu umożliwiają mieszkańcom regionu zakup świeżych i tańszych wyrobów, a lokalnym wytwórcom pomagają znaleźć nabywców swoich produktów – mówi marszałek Piotr Całbecki

Ze znanymi do tej pory targami i bazarami niewiele mają wspólnego – nadal zachowują rolę handlową, jednak wyróżniają je udogodnienia dla sprzedawców, komfort zakupów i estetyka otoczenia. Targowiska, które powstają, są utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska zajmują co najmniej połowę powierzchni handlowej. Wszystkie targowiska są też oznaczane nazwą ,,Mój rynek”.

 

W poprzednim rozdaniu unijnych środków (PROW na lata 2007-2013) w niewielkich miejscowościach naszego regionu (do 50 tysięcy mieszkańców) powstało w sumie 11 targowisk (więcej). Działają w:

 

·         Janikowie (powiat inowrocławski),

·         Pakości (powiat inowrocławski),

·         Wąbrzeźnie,

·         Czernikowie (powiat toruński),

·         Więcborku (powiat sępoleński),

·         Skrwilnie (powiat rypiński),

·         Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki),

·         Baruchowie (powiat włocławski),

·         Sępólnie Krajeńskim,

·         Kowalewie Pomorskim (powiat golubsko-dobrzyński),

·         Boniewie (powiat włocławski).

 

W nowym rozdaniu unijnym środki z PROW pozwoliły na budowę dziewięciu i przebudowę siedmiu targowisk (lista wszystkich projektów). Na ten cel samorząd województwa przeznaczył 10,5 miliona złotych. Nowoczesne obiekty, w których można kupić warzywa i owoce prosto od lokalnych wytwórców, działają już w:

·         Rypinie,

·         Chodczu (powiat włocławski),

·         Sępólnie Krajeńskim,

·         Tucholi,

·         Nowem (powiat świecki),

·         Śliwicach (powiat tucholski),

·         Mroczy (powiat nakielski),

·         Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki),

·         Papowie Biskupim (powiat chełmiński),

·         Bądkowie (powiat aleksandrowski),

·         Lubiewie (powiat tucholski),

·         Sośnie (powiat sępoleński)

·         Kaliskach (powiat włocławski),

 

W 2020 roku takie obiekty powstaną również w Choceniu (powiat włocławski) i Złotopolu (powiat lipnowski). W 2021 roku przebudowane zostanie także targowisko w Grudziądzu.

W pierwszym kwartale tego roku planujemy ogłosić następny nabór wniosków o dofinansowanie zadań związanych z modernizacją istniejących lub budową nowych targowisk. O naborze informować będziemy na stronie www.kujawsko-pomorskie.pl.

Targowiska w liczbach:

    11 nowoczesnych targowisk powstałych w latach 2007-2013,
    16 powstałych i powstających targowisk w latach 2014-2020,
    10,5 mln złotych – wartość wsparcia na projekty w latach 2014-2020,
    9,4 mln złotych – wartość wsparcia na projekty w latach 2007-2013.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *