Targi Agritechnica 2019: GrainSense wprowadza dla swojego ręcznego urządzenia pomiarowego dane kalibracyjne dla kukurydzy i soi
GrainSense, fiński start-up z sektora technologii rolniczych, który opracował pierwszy na świecie przenośny przyrząd oferujący pomiary zawartości białka w zbożu, zaprasza w dniach 10-16 listopada 2019 na targi Agritechnica 2019 w Hanowerze, podczas których zaprezentuje aktualny stan badań nad urządzeniem oraz ofertę usług.Firma GrainSense po raz pierwszy pokaże swoje urządzenie przystosowane do pomiaru parametrów kukurydzy i soi. W tym celu fiński producent opracował nowy przenośny młynek Field Grinder, zaprojektowany do mielenia przed pomiarem bez utraty zawartości wilgoci. Również on zostanie po raz pierwszy zaprezentowany na targach. Wiedza o zawartości białka na różnych polach i w różnych ich częściach pomoże rolnikom zoptymalizować coroczne zużycie nawozów. Jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę obecne przepisy Unii Europejskiej dotyczące nawożenia. Stoisko firmy GrainSense można odwiedzić w Hali 15, na stoisku D51.
„Z wielką przyjemnością pokażemy postęp w rozwoju urządzenia GrainSense, jakiego udało nam się dokonać od momentu udanego wprowadzenia na targach Agritechnica w roku 2017” mówi Edvard Krogius, prezes przedsiębiorstwa GrainSense. „Otrzymaliśmy od naszych klientów mnóstwo pozytywnych opinii i jesteśmy gotowi, aby wraz z przenośnym młynkiem Field Grinder zaprezentować tak oczekiwaną możliwość dokonania pomiaru dla kukurydzy i soi” kontynuuje Krogius.
Praktyczne testy dwóch nowych upraw odbywają się od zeszłych zbiorów i będą prowadzone również podczas wdrożenia nowych danych kalibracyjnych na rynkach po targach Agritechnica. Kooperatywa rolniczo-spożywcza EURALIS Group zlokalizowana w sercu pól uprawnych kukurydzy i soi na terenie południowo-zachodniej Francji deklaruje: „Ponieważ Francja jest największym producentem kukurydzy w Europie, kukurydza jest ważną uprawą dla francuskich rolników. Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością sprawdzenia rozwiązania GrainSense na naszym rynku. Również wielkość upraw soi we Francji rośnie i stajemy w obliczu wielu nowych wyzwań, w tym również jakości”. Leopold Rittler, kierownik działu badań i innowacji stowarzyszenia Donau Soja, międzynarodowej organizacji non-profit zajmującej się promowaniem rozwoju europejskiego białka ze zrównoważonych ekologicznie źródeł mówi: Dla wielu producentów z rejonu Dunaju soja stała się główną uprawą. W tym obszarze stowarzyszenie Donau Soja dąży do stabilizacji wysokiego poziomu plonów oraz wspierania rolników w dążeniach do zwiększenia konkurencyjności. Nie mogę się doczekać momentu, w którym sprawdzimy i wdrożymy w naszym środowisku oferowane przez GrainSense innowacyjne narzędzia. Mam nadzieję, że będziemy mogli na ich podstawie podejmować decyzje o rozpoczęciu zbiorów i zarządzaniu jakością”.
GrainSense to pierwsze urządzenie do pomiaru jakości zbóż o niezwykłej przystępności cenowej i wystarczającej odporności na warunki użytkowania w polu, które zostało zaprojektowane z uwzględnieniem zakupu i stosowania przez samych rolników. Międzynarodowa cena sprzedaży detalicznej wynosi 3900 EURO (netto), a oprócz urządzenia użytkownik otrzymuje w cenie futerał, łyżeczki i naczynie pomiarowe oraz nakładkę i roczną ochronę gwarancyjną. Korzystanie z urządzenia wymaga posiadania osobistego konta użytkownika, które kosztuje 250 EURO rocznie (netto). Zależnie od kraju konto to pozwala na wprowadzenie do 5 gatunków zbóż (gatunki dostępne na całym świecie to pszenica i jęczmień, a na wybranych rynkach owies, żyto, rzepak, kukurydza i soja) oraz zapewnia aktualizacje i kalibracje, przestrzeń do przechowywania danych i możliwość udostępniania oraz eksportowania wyników pomiarów.
Cena przystępna dla rolników indywidualnych
Po dwóch latach intensywnych prac rozwojowych GrainSense wprowadził swój produkt na targach Agritechnica 2017. Pierwsze urządzenia dotarły do klientów latem 2018 roku, a obecnie sprzedane zostały setki urządzeń do pomiaru jakości ziarna, głównie na rynku niemieckim, francuskim, polskim, szwedzkim, fińskim, tureckim, w Wielkiej Brytanii i w krajach bałtyckich. Do sieci dystrybucji urządzeń GrainSense dołączyły kolejne kraje, a jeszcze więcej dołączy niebawem.
Duże zainteresowanie wśród rolników
Rozwiązanie GrainSense zostało opracowane w ścisłej współpracy z rolnikami indywidualnymi i organizacjami rolniczymi. Informacje zwrotne od rolników potwierdziły, że nie istnieją inne odpowiednie narzędzia umożliwiające podejmowanie decyzji na poziomie gospodarstwa w celu zarządzania i optymalizacji zawartości białka w uprawach.
Od teraz pomiar jakości zboża będzie możliwy już na poziomie gospodarstw rolnych
GrainSense to przenośne urządzenie służące do pomiaru zawartości białka, wilgoci, olejów roślinnych oraz węglowodanów w ziarnach zbóż i innych roślin uprawnych, czyli kluczowych czynników decydujących o wartości zbiorów i kosztach przetworzenia. Urządzenie jest zasilane z baterii, czas pomiaru wynosi zaledwie kilka sekund i wymaga użycia zaledwie kilku ziaren. Urządzenie posiada funkcje określania lokalizacji (GPS) i pracy w połączeniu z usługami w chmurze, dzięki którym można z jego pomocą skorzystać z szerokiej gamy usług wspomagających produktywność i rentowność.
Urządzenie GrainSense charakteryzuje wiele unikalnych cech:
Jest ono 5 razy mniejsze niż najbardziej zbliżone odpowiedniki, ponadto jest zasilane z baterii, co zapewnia wygodę użytkowania w warunkach polowych.
Jest co najmniej 3 razy tańsze od najbardziej zbliżonych odpowiedników.
Tylko30 sekund jest wymagane do przeprowadzenia pomiaru, czas ten obejmuje również załadowanie próbki.
Przenośny młynek Field Grinder dostępny już od teraz do pomiaru większych ziaren, takich jak kukurydza i soja.
Jest to jedyne urządzenie pozwalające na pomiar przed żniwami i dające wstępną ocenę jakości.
Pomiar może być przeprowadzony przez każdego i nie wymaga specjalnego przeszkolenia.
Jest ono dostarczane wraz ze wszechstronnym pakietem dostępu do niezwykle przydatnego oprogramowania pozwalającego na przygotowywanie użytecznych raportów zamiast surowych danych.
Potencjalny czas zwrotu kosztów jest krótszy niż jeden sezon żniwny.