Stadiony w Polsce z profesjonalną flotą maszyn

Kiedy światła jupiterów na stadionach gasną po rozegranym meczu, swoją pracę zaczynają wykonywać osoby odpowiedzialne za pielęgnację nawierzchni. Ich zadaniem jest jak najlepsze przygotowanie boiska lub toru do najbliższych zawodów. Pomagają w tym specjalistyczne maszyny, które obecne są na coraz większej liczbie stadionów piłkarskich i żużlowych w Polsce.

Odpowiednio przygotowana murawa stadionowa, czy też tor żużlowy, to jedne z najważniejszych elementów sportowego widowiska. Dlatego zanim na stadion wybiegną lub wyjadą zawodnicy, przed prawdziwym wyzwaniem stają osoby, których zadaniem jest jak najlepsze przygotowanie nawierzchni do zawodów. Pomaga im w tym wyspecjalizowany sprzęt, skonstruowany do specjalistycznych wymagań i potrzeb. Są to m.in. maszyny firmy John Deere, które działają na stadionach Ekstraklasy w takich klubach jak: Jagiellonia Białystok, Śląsk Wrocław, Zagłębie Lubin czy Wisła Kraków. Sprzęt amerykańskiego producenta znajdziemy również na obiektach OSiR Trzebnica, MOSiR Poznań oraz wielu innych w całej Polsce. Jakiego typu maszyny wykorzystywane są do pielęgnacji perfekcyjnej nawierzchni?

Wrzecionowa kosiarka 2653B

Ten model kosiarki zapewnia najwyższą jakość koszenia, precyzyjne ustawienie wysokość cięcia, maksymalny komfort pracy operatora oraz ergonomicznie zlokalizowane elementy sterujące. Operator ma do wyboru fotel standardowy lub wersje Deluxe, które dodatkowo posiada podłokietniki z podparciem odcinka lędźwiowego oraz układ amortyzacji, który można regulować odpowiednio do masy ciała operatora i oczekiwanego poziomu komfortu.

– Kosiarki wrzecionowe charakteryzują się precyzyjnym i dokładnym koszeniem źdźbła trawy, dzięki czemu nie posiada ona żadnych nierówności. Dodatkowe rolki umieszczone za zespołami koszącymi pozwalają na ukształtowanie charakterystycznych pasów zieleni, które budzą uznanie wśród kibiców oglądających zmagania swoich zawodników – mówi Robert Łoza z John Deere Polska.

Ciągniki kompaktowe 3045R oraz 4066R

Za prace związane z utrzymaniem porządku, odśnieżaniem, zamiataniem oraz transportem na boiskach, odpowiada ciągnik serii 3R, który wyposażony jest w szereg zaawansowanych funkcji. Wśród nich są: napęd na cztery koła, cyfrowy system monitorowania osiągów pracy oraz zdumiewający elastyczny system zarządzania mocą, który maksymalizuje osiągi ciągnika. Pozwala to na pracę z pełną wydajnością.

Do prac ściśle związanych z pielęgnacją murawy, takimi jak aeratory, piaskarki, szczotki czy zgrzebła, najlepiej jest wykorzystywać ciągnik 4066R. Jego autem jest szereg funkcji inteligentnych, które pozwalają ograniczyć zmęczenie operatora spowodowane całym dniem pracy. – Jedną z nich jest siedzisko Air Ride. Gdy dodamy do tego praktyczne montowane z tyłu dodatkowe elementy sterownicze tylnego podnośnika Hitch Assist oraz opcjonalny samopoziomujący ładowacz, praca osoby odpowiedzialnej za przygotowanie murawy stanie się o wiele bardziej bezpieczna, wygodna i wydajna – mówi Robert Łoza.

Pojazdy użytkowe Gator

Prace związane z utrzymaniem porządku, odśnieżaniem, zamiataniem, a przede wszystkim transportem, to domena pojazdów Gator. Ich charakterystyka, to trwałość i niezawodność oraz możliwość dotarcia niemal w każde miejsce. Oferta obejmuje szeroki wybór napędów od elektrycznego, poprzez silnik benzynowy, aż do silników diesel. Pełnią one rolę niezawodnego środka transportu ułatwiającego szybki przewóz ładunku nawet do 726kg. O dużej przydatności pojazdów typu Gator decydują funkcjonalne skrzynie ładunkowe, które różnią się ładownością w zależności od modelu. Co istotne, wykonane są z niezwykle trwałych materiałów, takich jak stal i polipropylen. Konstrukcja gatorów z opcją napędu na 4 koła i blokady napędu różnicowego, zapewnia dojazd w bardzo trudno dostępne miejsca.

Kosiarki typu X350R/X590

Do obsługi terenów zieleni poza boiskiem, wykorzystywane są mniejsze traktorki ogrodowe. Są one bardzo łatwe w obsłudze poprzez przekładnię sterowaną pedałami. – Dzięki zastosowaniu przekładni hydrostatycznej operator może łatwo i komfortowo kontrolować maszynę i jej prędkość. Dodatkowo ma do dyspozycji tempomat w wyposażeniu standardowym kosiarki samojezdnej – tłumaczy Robert Łoza. – Z kolei w modelu X590 atutem jest dodatkowo wzmocniona rama, która zapewnia wyższą wydajność oraz elektroniczny wtrysk paliwa, który pozwala dostosować wydajność maszyny w zależności od obciążenia. Dodatkowo szeroki rozstaw osi, daje stabilność podczas pracy w każdym terenie – dodaje.

Nie tylko piłka nożna… również czarny sport

Ciągniki John Deere są wykorzystywane również na torach żużlowych. Jednym z takich obiektów jest stadion PSŻ Poznań. Do jakich zadań wykorzystywane są ciągniki na takim torze? Między innymi do jego wyrównywania w czasie przerwy po serii wyścigów. Wtedy za pomocą ciągników, przeprowadzane jest równanie toru, którego celem jest zniwelowanie powstających podczas biegu kolein oraz odsypującej się nawierzchni. Oprócz tego często wykonywane jest również roszenie toru, aby ograniczyć powstający kurz. Jak wyglądają takie prace, można było się przekonać, również podczas majowych zawodów Speedway Grand Prix, które rozrywane były na PGE Narodowym w Warszawie, tam właśnie pojawiały się maszyny amerykańskiego producenta.

Obecnie do końca lipca ciągniki kompaktowe serii 1, 2, 3, 4 oraz pojazdy typu Gator są oferowane w bardzo atrakcyjnym finansowaniu 0 proc. na 5 lat lub w wyjątkowych leasingu 1,33 proc. rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *