Sprawdź przed zakupem siatki do prasy

Za kilka tygodni rozpocznie się sezon zbioru paszy zielonej. Przed rolnikami, którzy zbierają zielonkę prasą zwijającą ważna decyzja wyboru odpowiedniej siatki. Oferta siatek do pras jest bardzo szeroka na rynku w Polsce. Dostępne są siatki o różnej wytrzymałości, kształtach połączeń pomiędzy osnowami, długości a nawet kolorze. Warto jednak wybrać taką, która da maksymalną efektywność prasy belującej, co pomoże zwiększyć wydajność z rolki a jednocześnie zapewni wiele dodatkowych korzyści: lepsze zabezpieczenie paszy, wyższą jakość paszy, komfort podczas pracy prasą itp. Przeanalizujmy najważniejsze oczekiwanie, które musi spełniać siatka do prasy zwijającej.

Po pierwsze parametry

Przy wyborze siatki, warto kierować się ważnymi podstawowymi parametrami jak chociażby wytrzymałość czy długość. Siatki które posiadają gwarantowaną wytrzymałość, nawet o 17 proc. wyższą w porównaniu z innymi siatkami na rynku polskim. Dzięki temu, z dbałością o środowisko, producent zmniejsza ilość siatki potrzebnej do wykonania tej samej ilości bel.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na zalety pracy siatki w prasie zmiennokomorowej. Należy też podkreślić, czy prasa jest wyposażona w nowoczesny system wiązania z blachą wprowadzającą, która działa dwustopniowo i zapewnia jeszcze bardziej niezawodne owijanie balotów. Podczas prasowania blacha ta jest otwarta, co skutecznie zapobiega kumulacji zanieczyszczeń. Podczas owijania blacha jest ponownie zamknięta, co zapewnia optymalne prowadzenie siatki lub sznurka.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Oszczędność w przypadku stosowania siatek, wynika z bezpieczeństwa w postaci lepszego zabezpieczenia plonów. Dobrze owinięty balot siatką jest bardziej odporny na trudne warunki atmosferyczne, np. na deszcz pochłaniając mniejszą ilość wilgoci. To zapewni nam z kolei lepsze zabezpieczenie plonów. Nawet 1 proc. mniej uszkodzonych bel pozwala oszczędzić nawet 30 proc. wartości siatki.

Siatka zabezpiecza krawędzie balotów ograniczając w ten sposób uszkodzenia i straty podczas załadunku, transportu, rozładunku i przechowywania. Posiada gwarantowaną minimalną długość, co sprzyja wydajności. Na tym jednak nie kończą się gwarancje udzielone przez producenta. Niektóre siatki mają również gwarancję składnika UV. Warto podkreślić, że nie wszystkie siatki na rynku polskim posiadają ten składnik. Dlaczego jest tak ważny? Siatka jest produkowana z HDPE, który pod wpływem mocnego nasłonecznienia, degraduje. Jeżeli nie jest zabezpieczony składnikiem UV w odpowiedniej ilości, powstaje ryzyko pęknięć w różnych miejscach, co w konsekwencji doprowadzi do samoistnego rozerwania bel. Dlatego tak istotna jest niezawodność produktu, który wybieramy. Tylko bardzo dokładna kontrola jakości producenta i najwyższej klasy surowiec, dadzą nam gwarancję pracy bez nieprzewidzianych sytuacji.

Claas, oprac.red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *