Spotkanie z delegacją łotewskich spółdzielni rolniczych

W siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej odbyło się spotkanie z delegacją Stowarzyszenia Łotewskich Spółdzielni Rolniczych. W spotkaniu udział wziął Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, który przedstawił prezentację na temat działalności izb rolniczych w Polsce.

W swoim wystąpieniu Prezes KRIR omówił historię izb rolniczych, schemat organizacyjny i procedurę wyborów do izb, zadania i kompetencje samorządu rolniczego oraz współpracę międzynarodową.

Podczas spotkania delegacja z Łotwy wysłuchała także wystąpienia Prezesa Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej Mieczysława Grodzkiego na temat polskiej spółdzielczości, wystąpienia Prezes Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych Jacka Staciwy na temat działalności rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz wystąpienia prezesa Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw Witolda Boguty na temat grup producentów owoców i warzyw.

Następnie, goście z Łotwy udali się na wizyty studyjne: do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie, Spółdzielni Ogrodniczej w Grójcu oraz Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Sulmierzycach.

Stowarzyszenia Łotewskich Spółdzielni Rolniczych skupia 47 spółdzielni, głównie mleczarskich i produkcji roślinnej – jest to 80% wszystkich zrzeszonych w spółdzielniach rolników. W ostatnich latach powstały na Łotwie także spółdzielnie właścicieli lasów i indywidualnych producentów rolnych. Obrót członków Stowarzyszenia w 2017 r. wyniósł 420 mln euro, przy udziale 5 tysięcy spółdzielców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *