Sortowanie optyczne – receptą na zanieczyszczenia ziaren

Import takich surowców jak ziarna, herbaty, ryż czy suszone warzywa obarczony jest zawsze dużym ryzykiem. Zanim zamówienie dotrze pod wskazany adres przechodzi długą drogę. Na miejscu nie zawsze towar wygląda tak, jak odbiorca sobie życzy. Najczęstszym problemem są zazwyczaj zanieczyszczenia surowca. Na szczęście zaawansowane technologie pozwalają w pełni wyselekcjonować ziarna z dokładnością do 0,1 mm. Nowoczesne maszyny do sortowania i czyszczenia surowców sypkich oferuje firma PHUP Paweł Katolik.

Optoelectronic, pod taką nazwą kryją się kolor sortery, czyli maszyny, które często są ostatnią deską ratunku dla importerów ziaren i producentów produktów sypkich. – Z naszych maszyn korzystają głównie rolnicy uprawiający len, dynie czy ziarno na kasze. Jak również duże firmy importujące ziarna, kawę, herbaty czy suszone warzywa. Zdajemy sobie sprawę, że towar trafiający bezpośrednio do klientów musi być możliwie jak najlepszej jakości. Ponadto coraz większe wymagania, co do jakości narzuca Unia Europejska. Dlatego właściciele wielu przedsiębiorstw spożywczych zmuszeni są do zainstalowania tych maszyn w swoich liniach produkcyjnych – mówi Paweł Katolik, właściciel firmy oferującej kolor sortery Optoelectronic.

Maszyny te oczyszczają ziarno z dokładnością do 99,98 proc. W zależności od rodzaju, w 60 minut potrafią wyselekcjonować od 300 do 5 tys. kg surowca. Dzięki zastosowaniu kamer full HD 5000 pikseli mogą oczyszczać produkty z dokładnością do 0,1 mm. Pod względem wydajności i precyzji maszyny te są jedyne w swoim rodzaju. Największy nacisk firma kładzie na inteligencje sortowania. Co w praktyce oznacza, że jest w stanie dostarczyć maszynę dostosowaną do indywidualnych potrzeb klienta z gotowymi programami dobranymi bezpośrednio według prób danego surowca.   

Na chwilę obecną głównymi produktami Optoelectronic są sortowniki kolorów ryżu, płatków zbożowych, herbaty oraz suszonych warzyw. Wykorzystana w nich technologia high speed DSP zapewnia sortownikom szybkie wykrywanie i wysokie wskaźniki identyfikacji surowca. – Dodatkowo opracowaliśmy w nich specjalny algorytm do wykrywania zbóż gruboziarnistych – mówi Paweł Katolik.

Główny układ sterowania maszyn zawiera wysokiej klasy wbudowany procesor ARM high-end, skutecznie zwiększając prędkość i precyzję sterowania wyborem koloru. Z kolei w układzie z interface operacyjnym zastosowano 10-calowy ekran dotykowy przeznaczony dla przemysłu; ustawienie parametrów i obsługa nie nastręczają operatorowi problemów.

Cała technologia zawarta w maszynach Optoelectronic pozwala na szybkie i precyzyjne selekcjonowanie nie tylko drobnych produktów spożywczych. Doskonale radzi sobie również z segregacją kolorów drobnych tworzyw sztucznych, szkła oraz wielu innych materiałów wymagających selekcji kolorystycznej.

***
Oproelectronic, to firma zajmująca się dostarczaniem kolor sorterów dostosowanych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa z gotowymi programami dobranymi według prób danego surowca. Nowoczesne maszyny precyzyjnie ( z dokładnością do 99, 98 proc.) oczyszczą i wyselekcjonują pod względem koloru: ryż, sezam, grykę, sorgo, proso, pestki dyni, mak, nasiona kwiatów i warzyw, fasole, kukurydze, orzechy, migdały, pestki arbuza, zboża, itp. Oprócz selekcji surowców spożywczych, maszyny odpowiednio oddzielą szkło, odpady tworzyw sztucznych i wiele innych materiałów wymagających sortowania kolorem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *