Składki KRUS – rolnicy zwolnieni czy nie?

W ramach tzw. tarczy antykryzysowej wprowadzonej w celu minimalizowania strat ponoszonych przez przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa w Polsce, zwolniono nie tylko przedsiębiorców z płacenia składek na ZUS za II kwartał 2020 roku, ale także rolników z płacenia składek na KRUS – podały media oraz infografika na stronie MRiRW.

„Zwolnienie ze składek KRUS, jest analogicznie jak to które ma miejsce w przypadku ZUS.” – głosi informacja na stronie MRiRW

  • W mediach szumnie zapowiadano zwolnienia z opłacania składek KRUS w kwietniu, maju i czerwcu. Tymczasem mimo zwolnienia osób posiadających gospodarstwo rolne i ubezpieczonych w KRUS z płacenia składek za II kwartał 2020 roku, rolnicy nadal otrzymują nakazy płatnicze w kwocie  126 zł z tytułu składki na ubezpieczenie chorobowe.  Rolnicy czują się oszukani, gdyż co innego obiecywano w mediach – napisał w stanowisku samorząd rolniczy.

Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrówa o pilną zmianę przepisów w tym zakresie lub rzetelne informowanie rolników o konieczności  dalszych zapłat składek KRUS.

Nie inaczej jest z postojowym dla osób pracujących na umowę o dzieło. Świadczenie to przysługuje wyłącznie osobom, które nie posiadają tytułu ubezpieczenia. W związku z tym rolnicy dwuzawodowi, czyli pracujący oprócz własnego mikrogospodarstwa, również poza rolnictwem na umowę cywilnoprawną, pozbawieni zostali Tarczy Antykryzysowej, zarówno z tytułu bycia rolnikiem, jak i z tytułu bycia pracownikiem cywilnoprawnym. Rolników dwuzawodowych może być około 50% wszystkich rolników gospodarujących w Polsce. Nie da się określić dokładnej ich liczby, ponieważ – w przeciwieństwie do rejestracji pracowników i zleceń w ZUS – umowy o dzieło nie są nigdzie rejestrowane.

KRIR, red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *