Samodzielnie zmierzyć białko w zbożu? Na polu?

GrainSense, fiński startup z branży agrotechnologicznej, który opracował pierwsze na świecie prawdziwie ręczne urządzenie do pomiaru zawartości białka w zbożach, oraz duńska firma Geoteam z branży smartfarming podpisały umowę na dystrybucję i wprowadzają ręczne urządzenie pomiarowe GrainSense na duński rynek. Urządzenie zostanie zaprezentowane na targach Agromek w Herning, a odwiedzający będą mogli obejrzeć prezentację na stoisku Geoteam D3228 w hali D.

Obie firmy spotkały się na początku 2018 r. i od tego czasu planowały wprowadzenie urządzenia na rynek duński. „Jestem bardzo entuzjastycznie nastawiony do współpracy z firmą Geoteam. Specjaliści firmy Geoteam doskonale orientują się w złożoności codziennej pracy rolników, a dzięki jej zespołowi sprzedaży wprowadzenie naszego urządzenia na rynek może naprawdę pomóc w pracy na roli — mówi Edvard Krogius, dyrektor zarządzający GrainSense.

„Cenny wynalazek GrainSense, wraz z powiązanymi usługami, będzie wspaniałym dodatkiem do naszej aktualnej oferty produktowej. Zaprezentowaliśmy urządzenie niektórym naszym klientom, a ich odzew był naprawdę bardzo pozytywny. Urządzenie znajdzie się w sprzedaży na początku 2019 roku” – mówi Niels Rasmussen, dyrektor handlowy w firmie Geoteam.

Cena przystępna dla rolników indywidualnych

Firma GrainSense, po ponad dwuletniej fazie rozwojowej, wprowadziła produkt na rynek latem 2018 r., a obecnie sprzedaje setki urządzeń do pomiaru jakości ziarna, głównie na rynku szwedzkim, fińskim i krajów bałtyckich.

„Wszędzie tam, gdzie wprowadzono urządzenie i rozwiązanie GrainSense, zauważyliśmy wyjątkowo duże zainteresowanie nim” — mówi Edvard Krogius. „Opinie klientów są przekonujące. Jesteśmy bardzo zajęci uczestnictwem w wydarzeniach, imprezach plenerowych i konferencjach w Europie Północnej, prezentując urządzenie przez cały rok” — dodaje Krogius.

GrainSense to pierwsze urządzenie do pomiaru jakości zbóż, którego przystępność cenowa i wystarczająca odporność na warunki użytkowania w polu pozwalają na zakup i stosowanie przez rolników. Międzynarodowa cena sprzedaży detalicznej wynosi 3900 EUR (przy stawce VAT 0%), a oprócz urządzenia użytkownik otrzymuje w cenie futerał, naczynie pomiarowe i nakładkę oraz roczną ochronę gwarancyjną. Korzystanie z urządzenia wymaga posiadania osobistego konta użytkownika, które kosztuje 250 EUR rocznie (przy stawce VAT 0%). Konto to pozwala na wprowadzenie specyficznych dla danego kraju gatunków zbóż (gatunki dostępne obecnie to pszenica, jęczmień, owies, żyto oraz rzepak) oraz zapewnia aktualizacje i kalibracje, przestrzeń do przechowywania danych i możliwość udostępniania wyników pomiarów.

Duże zainteresowanie wśród rolników

Rozwiązanie GrainSense zostało opracowane przy ścisłej współpracy z rolnikami prowadzącymi indywidualne gospodarstwa oraz z organizacjami rolniczymi. Informacje uzyskane od rolników potwierdziły, że obecnie brak jest narzędzi pomagających w podjęciu na poziomie pojedynczych gospodarstw decyzji pozwalających na skuteczne zarządzanie i optymalizację zawartości białek w uprawach.

Od teraz pomiar jakości zboża będzie możliwy już na poziomie gospodarstw rolnych

GrainSense to przenośne urządzenie służące do pomiaru zawartości białka, wilgoci, olejów roślinnych oraz węglowodanów w ziarnach zbóż i innych roślin uprawnych, czyli kluczowych czynników decydujących o wartości zbiorów i kosztach przetworzenia. Urządzenie jest zasilane z baterii, czas pomiaru wynosi zaledwie kilka sekund i wymaga użycia zaledwie kilku ziaren. Urządzenie posiada funkcje określania lokalizacji (GPS) i pracy w połączeniu z usługami w chmurze, dzięki którym można z jego pomocą skorzystać z szerokiej gamy usług wspomagających produktywność i rentowność.

Laboratoryjna dokładność dostępna na polu w ciągu kilku sekund

Dzięki temu urządzeniu rolnicy, producenci ziaren i hodowcy roślin mogą szybko zmierzyć kluczowe parametry decydujące o wartości upraw (nawet przed żniwami) oraz podjąć decyzje mogące poprawić ich produktywność i rentowność. Za pomocą tego urządzenia wytwórcy mięsa mogą kontrolować i na bieżąco korygować zawartość białek w paszach, zyskując w ten sposób możliwość podniesienia rentowności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *