Rząd powinien wspierać producentów napojów owocowych

Instytut Badań Pollster dla red. „Super Expressu” opracował interesujące dane dot. konsekwencji podwyżki VAT z 5% na 23% na napoje owocowe zawierające minimum 20% soku z owoców. Z badań wynika, że wzrost podatku VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku, spowoduje ograniczenie ich spożycia albo konsumpcję napojów gazowanych. Więcej informacji w dzisiejszym wydaniu „Super Expressu” – https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/najnowszy-sondaz-super-expressu-rzad-powinien-wspierac-producentow-napojow-owocowych-aa-DDYG-YdEY-e6PB.html

Producenci zrzeszeni wokół Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) wielokrotnie powtarzali, że podwyżka stawki uderzy w polskich rolników i producentów, co potwierdzają wyniki najnowszej ankiety.

„Nie możemy zgodzić się z argumentami, że w rezultacie nowej matrycy VAT, konsumenci chętniej będą kupować naturalne soki 100 proc. Wielokrotnie już informowaliśmy, że obserwacja zwyczajów zakupowych z innych krajów europejskich, potwierdzona badaniami dowodzi, iż klienci chętniej kupują napoje gazowane atrakcyjne cenowo, niż soki naturalne. Po podwyżce napojów owocowych z wysoką zawartością soku, klienci tym bardziej będą sięgać po napoje gazowane, które będą znacznie tańsze niż napoje owocowe. Co ważne, preferencje smaków w napojach i sokach są całkowicie inne. Polskie napoje owocowe, to w ok. 70 proc. tak zwane polskie smaki, głównie oparte na jabłku. Jeśli chodzi o sok, to niekwestionowanym numerem jeden jest sok pomarańczowy. Żadne nakazy, zakazy a tym bardziej regulacje przepisów podatkowych, nie zmienią preferencji konsumentów” – mówił Julian Pawlak, prezes KUPS.

 

Joanna Godzina Miler

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *