Rozwiązania w prasach zmiennokomorowych ułatwiające prasowanie słomy

Podbieracz krzywkowy, rotor oraz komora prasowania – to niezwykle istotne podzespoły, które wpływają na optymalne prasowanie słomy. W jaki sposób producenci ułatwiają zbiory operatorom maszyn i zapewniają wydajną pracę?

Zbiór słomy to istotny moment corocznych żniw. Prasowanie to ciężka praca, która musi przebiegać szybko i wymaga wysokiej wydajności dziennej. Tym samym, konieczne są inteligentne systemy wspierające operatora. Wybierając prasę do naszego gospodarstwa, zwracamy uwagę na takie aspekty jak: długość cięcia, kształt beli czy ich rozmiar. W przypadku pras zmiennokomorowych dużym atutem jest możliwość regulacji ciśnienia prasowania i średnicy beli w całym możliwym zakresie objętości komory. Na jakie podzespoły w maszynie należy zwrócić uwagę podczas pracy z tego typu maszyną? 

Podbieracz krzywkowy

Dzięki zastosowaniu sterowanego podbieracza rolnik zyskuje wysoką wydajność. Regulacja wysokości odbywa się bez narzędzi. Istotny jest również napęd podbieracza, który prowadzi zęby na krzywce. Rozwiązanie to zapewnia jeszcze lepszy przepływ materiału, szczególnie gdy jest on krótki i wyraźnie zwiększa jego trwałość.

Warto wspomnieć również o wahliwych kołach kopiujących utrzymujących podbieracz w pokosie.

Dzięki zoptymalizowanemu, pojedynczemu lub nawet podwójnemu (opcjonalnie) dociskaczowi rolkowemu następuje idealny przepływ materiału, a dzięki dobrej widoczności podbieracza, zapewnione jest wysokie tempo pracy i dokładna jego kontrola. Zależnie od zbieranego materiału, można jechać maszyną aż do granic jej możliwości i osiągnąć maksymalną wydajność.

Rotor

Zadaniem rotora w prasie w pierwszej kolejności jest pocięcie materiału (jeżeli prasa jest wyposażona w zespół tnący). Dalej rotor wprowadza materiał do wnętrza komory prasy. Na tym etapie ważne jest by wprowadzany materiał, został równo rozłożony na całą szerokość komory prasowania.

Kluczowym rozwiązaniem do zbioru słomy jest rotor, który wprawia balot w ruch. Pasy i rotor obracają się w przeciwnym kierunku. Formowanie beli rozpoczyna się natychmiastowo po wjechaniu w pokos, dzięki czemu powstaje solidny rdzeń beli. Szybko obracający się rotor sięga bezpośrednio do balotu, wymuszając jego ruch obrotowy – niezależnie od rodzaju materiału i warunków. Rozwiązanie to zapobiega ślizganiu się pasów po beli.

Metoda napędu balotu w komorze prasy przez pasy oraz rotor wpływa pozytywnie również na właściwe położenie nowo tworzonego rdzenia – w samym centrum beli. Dzięki temu nie ma problemu w rotacji balotu słomy wewnątrz komory prasy – bela nie zatrzymuje się w komorze prasy i nie występuje zjawisko poślizgu pasów.

Ważna jest również kwestia dowolnej regulacji średnicy i poziomu zagęszczenia rdzenia. Stopień sprasowania rdzenia można samodzielnie określać z kabiny pod kątem oczekiwanej jakości paszy.

W przypadku gospodarstw, które specjalizują się tylko i wyłącznie w zbiorze słomy, gdzie nie występuje konieczność cięcia materiału, dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie czteroramienny rotor bez noży. Równomiernie napełnia on komorę prasującą, przy zachowaniu bardzo wysokiej przepustowości.

Innym rodzajem rotora w prasie jest czteroramienny rotor z podwójnymi gwiazdami o grubości 6 mm lub posiadający mocniejsze zabezpieczenie noży oraz gwiazdy o grubości 8 mm. Dzięki zastosowaniu hydraulicznie opuszczanej podstawy tnącej (system wczesnego ostrzegania przed zatorami), możliwy jest ciągły przepływ paszy przy wysokiej jakości cięcia.

O tym, jak ważne są systemy inteligentne wspierające operatora świadczyć może opuszczona podstawa, która aktywnie dopasowuje się do przepływu masy.

Komora prasowania

Dobrze funkcjonująca komora prasowania pozwala uzyskać ciężkie, gęste bele, posiadające idealny kształt. Dzięki wypukłym, gumowym walcom napędowym możliwy jest bezpieczny napęd i wysoka prędkość pasów. Przy zastosowaniu komory prasowania z podwójnym systemem napinania, możemy uzyskać mocno zagęszczone baloty. Odpowiada za to m.in. aktywna hydraulika, która łączy w sobie trzy siłowniki w układ dwóch ramion napinających i zapewnia aktywne regulowanie ciśnienie prasowania oraz stabilne prowadzenie pasów.

Nowoczesne prasy pomagają również w oszczędnościach nakładów konserwacyjnych.

System wiązania

Wydajna prasa musi posiadać szybkie owijanie, które rozpoczyna się automatycznie w momencie osiągnięcia odpowiedniej średnicy balotów.

Zastosowanie blachy wprowadzającej zwiększa precyzję owijania sznurkiem lub siatką. Działa ona dwustopniowo i zapewnia jeszcze bardziej niezawodne owijanie balotów. Podczas prasowania blacha jest otwarta, co skutecznie zapobiega akumulacji paszy. W momencie owijania blacha jest ponownie zamknięta, tak aby zapewnić precyzyjne podanie siatki lub sznurka na pasy prasy. System działa niezawodnie, a zadowolenie operatora jest pewne.

Powyższe rozwiązania pokazują, w jaki sposób producenci starają się ułatwiać pracę operatorom maszyn, aby zbiory mogły przebiegać w najbardziej wydajny i sprawny sposób. Decydując się na zakup prasy, warto sprawdzić, które z tych rozwiązań znajdują zastosowanie w maszynie i jak z nich korzystać. Pozwoli to na pełne wykorzystanie jej potencjału i oszczędność czasu w sezonie.

Claas, red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *