Rolnik Jan przypomina –nielegalnym pestycydom mówimy stop!

Pamiętacie Rolnika Jana? Tak, to on opowiada o zasadach oddawania opakowań po opryskach do sklepu. Tym razem przygotowuje się do nowego sezonu zakupowego środków ochrony roślin i szuka oszczędności. Ofert jest dużo, ale którą wybrać? Tańsze zamienniki, środki zza granicy, pestycydy z obcą etykietą – takie oferty można spotkać w Internecie. A może obwoźny sprzedawca oferujący pestycydy z bagażnika? Nie daj się nabrać. Takie oferty są nielegalne, a sprzedawane w ten sposób środki mogą być podrobione. Czy wiesz, czym ryzykujesz?

Największe straty ponosi zawsze rolnik. Nielegalny pestycyd może całkowicie zniszczyć plony lub nie zadziałać, skutkując stratami w uprawach. Rolnik traci prawo dochodzenia swoich roszczeń, ponieważ towar, który kupił pochodzi z nielegalnego źródła. Może utracić także certyfikaty i dopłaty unijne. Stare polskie przysłowie mówi „Mądry Polak po szkodzie”, ale nie musi tak wcale być. Dlatego co roku przed sezonem zakupowym PSOR przypomina, jak nie dać się nabrać. Dziś premiera filmu, w którym Rolnik Jan przypomina, jak kupować bezpieczne środki ochrony roślin – powiedziała Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (PSOR).

Film pod patronatem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Krajowej Administracji Skarbowej dostępny jest na stronie www.bezpiecznuprawa.org oraz poprzez kanał YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=0z_r3hrNiAg

W kampanii skierowanej do rolników pod hasłem „Podejmuj mądre decyzje” PSOR przypomina, jak ustrzec się przed podróbkami i przedstawia konsekwencje kupowania i stosowania nielegalnych pestycydów.
Rolnik Jan przypomina:
kupuj wyłącznie środki zarejestrowane w Polsce,
z etykietą w języku polskim, przytwierdzoną do opakowania,
w zarejestrowanych sklepach i hurtowniach, kontrolowanych przez PIORiN,
zawsze żądaj dowodu zakupu np. faktury, która jest podstawą do ewentualnych reklamacji.
PSOR apeluje do rolników, aby stronić przed zakupami śor:
na forach internetowych czy aukcjach, gdzie są proponowane środki w bardzo atrakcyjnej cenie, bez dowodu zakupu;
z zagranicy, z obcą etykietą,
na bazarach,
na targowiskach.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.bezpiecznauprawa.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *