Rekord Polski w siewie kukurydzy!

Zasiali 167,16 ha w 24 godziny, a wynik potwierdziła komisja z Biura Rekordów! – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się zrealizować nasz cel (160 ha) z nawiązką, ale mamy też świadomość tego, że ten wynik można jeszcze poprawić – komentuje pomysłodawca akcji Marcin Dereń. – Nic nie było wyreżyserowane. Wszystko działo się w prawdziwym gospodarstwie, a operatorzy traktora borykali się z takimi samymi problemami, jak podczas normalnego siewu. Całą inicjatywę traktujemy zupełnie na luzie i bardzo cieszymy się z tego, jak pozytywne emocje wzbudziła wśród uczestników wydarzenia.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Położone w pobliżu jeziora Słupsko pola Mateusza Fleszara mają swoje zakamarki i przeszkody, których omijanie miało wpływ na ostateczny wynik. Biorąc pod uwagę przerwy na naprawianie usterek, uzupełnianie paliwa, nawozu i nasion udało się osiągnąć bardzo dobry rezultat – średnio prawie 7 hektarów na godzinę. Operatorzy traktora utrzymywali średnią prędkość maszyny  w okolicach 17 km/h, ale wliczając wszystkie postoje średnia prędkość wyniosła 13.7 km/h.

Ustanawianie rekordu rozpoczęło się 10 maja o godzinie 12.00. Przez cały czas w Niewieszu świeciło piękne słońce, a temperatura momentami przekraczała 25’C! – Po pierwszych kilku godzinach siewu wynik był tak dobry, że gdyby nie drobne awarie mogło być tak, że nad ranem skończyłyby nam się przygotowane do akcji tereny – przyznaje Mateusz Fleszar. – Nie spodziewałem się, że pójdzie aż tak dobrze. Operatorzy wykonali kawał dobrej roboty i faktycznie praca szła im o wiele sprawniej, niż zwykle. Następnym razem będziemy musieli przygotować większy areał… – dodaje właściciel gospodarstwa.

W trakcie ustalania rekordu średnio co 2 godziny odbywało się zasypywanie zasobników na ziarna i na nawóz, a do gleby trafiło blisko 13 mln nasion. Maszynami, które brały udział w ustanawianiu rekordu był ciągnik John Deere 8370R z siewnikiem Väderstad Tempo TPV10 ze zbiornikiem na nawóz FH2200.

Sajgon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *