Rada Gminy Baranów w Kaskach

W OSP Kaski odbyła się Nadzwyczajna Rada Gminy Baranów, na której podjęto uchwałę o przeprowadzeniu referendum w czerwcu na temat powstania na terenie gminy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wszyscy radni byli za przeprowadzeniem referendum głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było. Przed rozpoczęciem punktu o referendum głos zabrał Wojciech Kornak V-ce Przewodniczący Stowarzyszenia „Zanim powstanie lotnisko – CPK”, który streścił nowy projekt specustawy  i skomentował nie pozostawiając na niej suchej nitki.

Następnie zabrał głos Klinowski Marcel przedstawiciel ministerstwa infrastruktury, który z kolei mówił o korzyściach dla mieszkańców gmin Baranów, Teresin i Wiskitki, lecz mimo pełnej sali nikt z mieszkańców w to nie uwierzył.  W posiedzeniu Rady uczestniczył też Marek Wieżbicki Starosta Powiatu Grodzisk Maz. oraz Franciszek Miastowski Wójt Gminy Wiskitki. Po tych wystąpieniach i głosowaniu mogli zabrać głos uczestnicy spotkania, którzy zadawali bardzo trudne i niewygodne pytania, jak też krytykowali pomysł przeniesienia lotniska z Okęcia do Baranowa. Dane i mi było zabrać głos, w którym wykazałem negatywy tego pomysłu w aspekcie społecznym i środowiskowym.
Wypowiedź Tadeusza Szymańczaka na Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Baranów
Wydawanie publicznych pieniędzy musi być robione z rozwagą i uczciwością, a w tym przypadku nie ma tu ani logiki ani szacunku dla ludzi, którzy są podatnikami. Czy Pan wie Panie Marcelu ile wynosi emerytura rolników, jeśli nie to powiem Panu 950 zł na miesiąc, nie będę tego porównywał z Pana wynagrodzeniem, które jest też z naszych podatków. A teraz do rzeczy. W 91 r walczyłem o Polskę wolną i sprawiedliwą a wyszło jak widać. Tu dziś powinniśmy podjąć decyzję czy chcemy lotniska a dopiero wtedy, jeśli jest nasza wola na tak, to za ile i na jakich warunkach, przestrzegam przed tym drugim, bo zostaniemy wykiwani. Do spotkania tego się przygotowałem i po kolei.                                             
1. Aspekt Społeczny
Lotnisko w Modlinie – jest w takiej samej odległości od Warszawy jak Baranów – 45 km, wydano tam masę pieniędzy i to funkcjonuje. Należy rozważyć rozbudowę tego lotniska z wybudowaniem drugiego pasa i wydłużeniem obecnego, aby mogły lądować większe samoloty.
Lotnisko w Radomiu ok 100 km od Baranowa – to lotnisko również zostało zbudowane za publiczne pieniądze, ale wymaga doinwestowania, aby mogło dobrze funkcjonować, a nie budować konkurencję za 35 mld zł w nowym miejscu, aby zamknąć te istniejące lotniska, lub pogorszyć im sytuację. Potrzebna jest rozwaga w wydawaniu publicznych pieniędzy i nie psucia tych, które już zostały wydane.
Czy nie można przenieść lotniska wojskowego z Warszawy do Sochaczewa – Bielic lub Mińska Maz. i poszerzyć Okęcie? Wówczas było by zdecydowanie taniej i bardziej funkcjonalnie. Musimy patrzeć racjonalnie, ale i oszczędnie, bo podkreślam są to publiczne pieniądze.           
Kolejne pytanie czy port lotniczy na Okęciu zostanie zamknięty? Tu nasuwa mi się kolejny wniosek, że będzie wykup gruntów na Baranowie, Wiskitkach i Teresinie za śmieszne pieniądze a po terenie lotniska na Okęciu sprzeda się deweloperom grunt za 1500 do 2000 zł za m 2 – czy na tym polega ta uczciwość?.
Jakie straty poniesie Gmina z tytułu korzystania z infrastruktury gminnej i uciążliwości do czasu wybudowania, czy nie jest to istotne dla mieszkańców tych gmin?. Czy będzie istniała gmina Baranów po wybudowaniu lotniska?, są to dylematy i dramaty ludzi tu mieszkających.
Co z rolnikami w wieku 45 lat, wywłaszczenie, zamiana?, kto zapłaci koszty przeprowadzki? (czy udzielono odpowiedzi na pytania gm. Baranów do pełnomocnika Rządu z 16 stycznia 2018 r)
Co z wypełnieniem umów z ARiMR np. premii dla młodego rolnika, modernizacji gospodarstwa, tam gdzie zostały podpisane umowy i użyte środki Unii Europejskiej za niedotrzymanie warunków umowy grożą im sankcje – zwrot pieniędzy wraz z odsetkami, a co będzie z przedsiębiorcami, którzy mają działalność gospodarczą zatrudniają ludzi płacą podatki, przecież po wyprowadzce czy zamianie miejsca stracą klientów, to, po co im taki biznes?.
Granica CPK obejmuje, co najmniej trzy gminy, co wiedzą na ten temat mieszkańcy gm. Teresin i Wiskitki? – czy tak powinno być?, czy tak sobie wyobrażamy konsultacje społeczne?, że dowiemy się wszystkiego z mediów?.
Niepokalanów miejsce szczególnego kultu religijnego, Bazylika mianowana 18 czerwca 1983 r przez Jan Pawła II, to dziś miejsce pielgrzymek jak do Częstochowy czy Lichenia, to, co chcemy zafundować pielgrzymom atrakcję nad głowami?.
2. Aspekt Środowiskowy
Co z Kampinoskim Parkiem Narodowym 20 km od planowanego lotniska, czy tak ma wyglądać dbałość o przyrodę i dobra narodowe, pamiętamy, jaka była awantura o Puszczę Białowieską.
Co z Bolimowskim Parkiem Krajobrazowym?- 25 km od lotniska, a to też dobro narodowe, z tego tytułu mieszkańcy już raz byli wywłaszczeni w otulinach tych parków, a obecnie jest zakaz budowanie się w tych miejscach.
Co z mieszkańcami za płotem lotniska w okręgu 5-7 km, jaka tam będzie uciążliwość, co tym ludziom mamy powiedzieć?. A jeśli rolnik ma grunty na gm. Wiskitki gm. Baranów, gm. Teresin i gm. Sochaczew, a będzie mieszkał zaraz za płotem, a w koncepcji jest zabranie gruntów w gminach Baranów, Wiskitki, i częściowo w gm. Teresin, a pozostałe grunty są 7 km od granicy lotniska, przecież państwo nie będzie chciało wykupić takich gruntów.  Rolnik taki będzie musiał zostać w sąsiedztwie lotniska, wówczas takie gospodarstwo staje się przeinwestowane i będzie chylić się ku bankructwu. Znam przypadek, że starostwo wydało decyzję rozbudowy gospodarstwa a inwestycja planowana jest na 1 mln zł, to, co w takim przypadku? Nie można się wyprowadzić, pieniądze wydane ponad 10 tys. zł na projekty i uzgodnienia –  Budować czy nie??? – takie pytanie zadałem Pani Tatianie z Ministerstwa Infrastruktury. Co by Pani zrobiła, jeśli dotyczyło by to Pani tak jak tego rolnika???– Pani odpowiedziała mi, w obecności wszystkich zebranych, że na miejscu tego rolnika ja bym się nie budowała.

Tadeusz Szymańczak – Baranów dn. 18 04 2018 r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *