Przyrządzasz regionalne dania i produkty? Weź udział w konkursie

W konkursie o prestiżowe wyróżnienie mogą wziąć udział producenci żywności, koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa rolne oraz restauratorzy. Uczestnicy zmierzą się w dwóch kategoriach – potrawa i produkt, a w kategorii produkt oceniane będą dodatkowo cztery podkategorie. Zgłoszenia przyjmowane są do piątku 31 maja 2019 r.

Finał Konkursu Kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki” odbędzie się 9 czerwca 2019 r. podczas XIII Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego w Gdańsku.

Made in Pomerania

W konkursie o wyróżnienie w kategorii produkt mogą starać się pomorscy przedsiębiorcy, koła gospodyń wiejskich, szkoły gastronomiczne, stowarzyszenia, gospodarstwa rolne i agroturystyczne. Z kolei kategoria potrawa dedykowana jest restauracjom i innym stałym placówkom gastronomicznym, w tym agroturystycznym. Oceniane będą m.in. produkty i przetwory pochodzenia zwierzęcego, przetwory owocowe i warzywne, przetwory z grzybami oraz produkty zbożowe i cukiernicze, napoje alkoholowe i bezalkoholowe oraz miody.

Zgłaszane do konkursu potrawy i produkty powinny być przygotowane według regionalnych tradycji i z lokalnych surowców. – W ten sposób chcemy promować kulinarne dziedzictwo naszego regionu, uchronić od zapomnienia dawne przepisy, a nawet inspirować szefów kuchni – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Chcemy również, żeby mieszkańcy mieli łatwy dostęp do regionalnej żywności wysokiej jakości. Taką okazją jest m.in. Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego, gdzie można kupić wędliny, ciasta, nalewki czy miody – dodaje Sarnowski.

Poznaj zasady

Zwycięzca każdej kategorii, poza statuetką i dyplomem, otrzyma nagrodę w wysokości tysiąca złotych. Natomiast pozostali finaliści otrzymają 400 zł brutto za każdy produkt lub potrawę. By wziąć udział w konkursie, należy przesłać kartę zgłoszenia wraz z unikatowym przepisem na pomorski produkt lub potrawę oraz zdjęcie. Z udziału w konkursie wykluczone są potrawy i produkty nagrodzone Bursztynowym Laurem Marszalka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki” w poprzednich edycjach. Każdy uczestnik może zgłosić do nagrody maksymalnie dwa produkty.

Konkurs o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki” kultywuje i popularyzuje dziedzictwo kulinarne regionu. Eksponuje regionalną różnorodność i dziedzictwo lokalnych społeczności. Dzięki nim można zdobyć wiedzę o produktach i potrawach wytwarzanych tradycyjnie i z lokalnych surowców. Kolejna edycja konkursu przyczyni się do budowy produktu turystycznego i marki regionu. Jest to przedsięwzięcie podkreślające atrakcyjność i konkurencyjność regionu.

pomorskie.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *