Przygotuj kombajn do sezonu – to ważne

Po każdym sezonie, nawet tym pierwszym warto dobrze sprawdzić maszynę i wykonać przy niej kilka niezbędnych czynności. Pozwoli to na ocenę kondycji maszyny, sprawdzenie ewentualnych braków, uszkodzeń, nieprawidłowych ustawień czy regulacji. Warto to zrobić jak najszybciej po okresie aktywnej pracy.

Czystość to podstawa sprawnej maszyny

Jedną z pierwszych czynności jaką powinniśmy wykonać po zakończonych pracach i odstawieniu maszyny jest jej dokładne oczyszczenie z pozostałości ziarna i resztek pożniwnych – „Jest to bardzo ważne zwłaszcza, jeżeli parkujemy nasz kombajn na zewnątrz” – Marcin Kaczorek, Inspektor Serwisowy CLAAS. „Powierzchnie lakierowane i galwanizowane mogą ulec nieodwracalnej degradacji przez pozostawione kiełkujące i wilgotne resztki ziarna” – dodaje Kaczorek. Warto zwrócić tutaj uwagę, że jeszcze większe szkody może spowodować skażenie ziarna poprzez różnego rodzaju grzyby, dla których biopozostałości stanowią świetną pożywkę. Rolnicy i operatorzy bardzo często zwracają uwagę także na problem gryzoni, dla których pozostałości po zbiorach są naturalnym siedliskiem. Obecność gryzoni może grozić dużymi szkodami w elektryce i elektronice maszyn, szczególnie w nowoczesnych pojazdach. W ekstremalnych przypadkach, może dojść do całkowitego unieruchomienia maszyny. Staranne wyczyszczenie maszyny jest więc podstawą przygotowania jej do kolejnego sezonu.

Stopień zużycia i elementy do wymiany

Sprawdzenie poziomu oleju, filtrów powietrza, chłodnic, napinaczy czy podajnika pochyłego – to tylko kilka procedur, które warto wykonać zarówno przed wyruszeniem na żniwa jak i zaraz po sezonie żniwnym. Warto także sprawdzić przebieg jaki wykonaliśmy na oleju silnikowym i hydraulicznym, a także na innych podzespołach wymagających regularnej konserwacji związanej z wymianą oleju.

Ocena stanu technicznego maszyny powinna więc rozpocząć się od:

  1. sprawdzenia poziomów płynów eksploatacyjnych i kondycji filtrów,
  2. stanu akumulatora oraz przewodów instalacji elektrycznej;
  3. zużycia pasków napędowych, czy elementów takich jak belka tnąca kosy, przenośnik pochyły, młocarnia, układ separacji i czyszczenia, rozdrabniacz słomy;
  4. oceny stanu podbieracza łany w hederze, noży tnących, bagnetów oraz cepów bębna młócącego, klepiska.

Wstępna weryfikacja wizualna pozwoli bezpieczniej testowo uruchomić maszynę. Po uruchomieniu sprawdzamy działanie poszczególnych układów, możliwość wprowadzenia żądanych regulacji (np. regulujemy prędkość bębna młócącego sprawdzając dostępny zakres obrotów, podobnie postępujemy z innymi układami maszyny). Zwracamy uwagę na odgłosy jakie wydaje maszyna, będąc czujnym na nietypowe dźwięki. W tym aspekcie warto skorzystać z pomocy sieci autoryzowanych serwisów.

Elektronika – czyli czuły punkt maszyny

Bardzo ważnym aspektem w nowoczesnych maszynach jest ich elektroniczna architektura, gdzie użytkownik ma ograniczoną możliwość kontroli. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych (komputery, telefony itp.), tak też w przypadku kombajnów wymagane są pewne czynności związane z utrzymaniem prawidłowych parametrów pracy.

Dlaczego warto?

Przegląd naszej maszyny powinniśmy zacząć jak najszybciej, czyli najlepiej zaraz po żniwach. Dzięki temu zyskamy więcej czasu na ewentualne naprawy, a także zoptymalizujemy koszty napraw. Brak pośpiechu pozwoli na wspólnie z autoryzowanym serwisem wybrać najbardziej efektywne rozwiązania. Dobra kondycja maszyny przed rozpoczęciem pracy pozwala na to, że użytkownik może skupić się na zbiorach, a nie martwić się o stan techniczny maszyny lub co gorsze dokonywać napraw w trakcie żniw. W obecnych czasach pogoda staje się coraz bardziej dominującym graczem w rolnictwie skracając znacznie okno pogodowe. Przygotowany odpowiednio do żniw kombajn daje realny wpływ na efekt końcowy całorocznej pracy rolnika i jakość zebranego plonu, która ma wpływa na wysokość ceny plonu.

Claas, oprac.red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *