Przedłużyć derogację dot. neonikotynoidów

Realizując wniosek zgłoszony podczas XIV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych V kadencji, Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie w sprawie utrzymania derogacji w zakresie stosowania zapraw neonikotynoidowych, co ma bardzo duże znaczenie przy realizacji Programu Wieloletniego „Zwiększenie wykorzystania krajowego białka paszowego dla produkcji wysokiej jakości produktów zwierzęcych w warunkach zrównoważonego rozwoju”.

Nadzwyczajna sytuacja spowodowana panującymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz duże nasilenie szkodników  nadal utrzymuje się w uprawie rzepaku. Rolnicy w dalszym ciągu nie mogą skutecznie chronić rzepaku ozimego z wykorzystaniem dostępnych metod, a wielokrotne wykonywanie zabiegów nalistnych powoduje dodatkowe obciążenie dla środowiska naturalnego. Z tych powodów w zeszłym roku udało się uzyskać derogację dla zapraw opartych na substancjach neonikotynoidowych.

Mając na uwadze fakt, iż wciąż nie pojawiły się niepodważalne badania naukowe, rozstrzygające wieloletni spór o neonikotynoidy, czy alternatywa, która zastąpi te substancje w użyciu – samorząd rolniczy stoi na stanowisku, że derogacje powinny być odnawiane na każdy nowy sezon. Szczególnie w świetle realizacji przez Rząd programu, o którym mowa na wstępie oraz programie przyjętym 26.03.2018 r. przez resort rolnictwa w sprawie działań w zakresie pozyskiwania alternatywnych źródeł białka dla białka soi GM w żywieniu zwierząt, w dokumentach których wskazuje się śrutę rzepakową jako cenne źródło rodzimego białka i energii oraz szansę na zwiększenie opłacalności hodowli.  

Aby Rząd zrealizował swój nadrzędny cel, tj. wdrożenie rozwiązań, które umożliwią odejście od stosowania w żywieniu zwierząt pasz GMO, konieczne jest zabezpieczenie odpowiednich środków ochrony od uprawy surowców alternatywnych źródeł białka paszowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *