Prezydent Andrzej Duda o rozwoju obszarów wiejskich

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził województwo podlaskie.

Kancelaria Prezydenta RP przy współudziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zorganizowała w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu konferencję pt. „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Konferencja odbyła się w ramach prezydenckiej inicjatywy polegającej na cyklu spotkań, podczas których poszczególne ministerstwa prezentują swoją ofertę dla obszarów wiejskich i ich mieszkańców. Spotkanie w Kolnie było czternastym, licząc od marca 2019 r., gdy projekt ten został zainaugurowany.

W konferencji wzięli udział prezydent Andrzej Duda, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych.

„Polska powinna być rozwijana równomiernie, w sposób sprawiedliwy i umiejętny” – podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent.  Wyjaśniał, że rozwój kraju powinien przebiegać w taki sposób, aby mogły korzystać z tego społeczności lokalne. Jak zaznaczył kwestia rozwoju obszarów wiejskich jest równoznaczna z perspektywą rozwoju dla mieszkańców. Wymienił m.in. dostęp do dóbr kultury, dobrej szkoły, komunikacji. „Wiele praw obywatelskich można łączyć z zasadą zrównoważonego rozwoju” – tłumaczył Andrzej Duda.

W trakcie debaty przedstawiono również działania wdrażane przez rząd, które służyć mają poprawie jakości życia na wsi. Minister Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że podpisał rozporządzenie o możliwości uruchomienia w gospodarstwach małych ubojni. „Jest to kolejna możliwość na zwiększenie dochodów gospodarstw” – dodał minister. Nowe przepisy wejdą w życie 18 lutego br.

KRIR,Zdjęcia: Iwona Chrapowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *