Prasa wielkogabarytowa Big Baler 1290 High Density

Od lutego 2020 w fabryce maszyn żniwnych marki New Holland zlokalizowanej w Zedelgem, w Belgii rozpoczęła się seryjna produkcja nowej prasy wielkogabarytowej Big Baler 1290 High Density. Prasa ta rozszerza portfolio produktów marki o model pozwalający na uzyskanie podwyższonego stopnia zgniotu bel prostopadłościennych o wymiarze: 120 cm szerokości, 90 cm wysokości oraz regulowanej długości w zakresie od 100 do 300 cm. Większy zgniot oznacza mniej pracy związanej ze zwożeniem i transportem związanych bel.

Prasa została zaprojektowana od nowa, począwszy od konstrukcji ramy, poprzez napędy, hydraulikę, aż po futurystyczne osłony boczne, w najnowszej stylistyce New Holland. Na sezon 2020 dostępne są tylko wersje z rotorem tnącym 29-nożowym, na kolejny sezon będzie dostępny już model w wersji ze standardowym podawaczem.

Za napędzanie tłoka odpowiada uhonorowana srebrnym medalem targów AgriTechnika 2019 przekładnia SmartShift™. Wyeliminowane zostało zjawisko ciężkiego rozruchu maszyny. Operator uruchamia wał WOM i rozpędza go do 850 obr./min – napęd prasy stoi dalej w miejscu. Kiedy uzyskane zostaną zadane obroty przekładnia automatycznie przełącza się z 1 na 2 bieg i na monitorze ukazuje się komunikat aby zwiększyć prędkość WOM do 1000 obr./min przy czym na kole zamachowym prasy osiąga się aż 1440 obr./min. Przekładnia wyposażona jest również w hamulec aby w czasie krótszym niż 10 sekund zatrzymać napęd maszyny. Zastosowanie hamulca zwiększa bezpieczeństwo operatora w warunkach zagrożenia.

Po wkręceniu maszyny na właściwe obroty, wjeżdżamy w pokos i zbieramy materiał roślinny nowym, 5-rzędowym podbieraczem z żółtymi osłonami palców podbieracza. Osłony są wykonane z polietylenu co zapewnia łagodniejszy przepływ masy oraz powoduje redukcję hałasu podczas pracy tego podzespołu.

Następnie kolejne porcje materiału roślinnego przekazywane są do komory wstępnej, a dalej pod tłok, który na skutek przyspieszenia koła zamachowego, zyskał dodatkowo 230% więcej energii przekazywanej podczas uderzenia. Kiedy kolejne płatki są doklejane, komora prasy się wypełnia.

W porównaniu do poprzedniego modelu Big Baler Plus, komora prasy została wydłużona o 56 cm, wynosi obecnie 4,05 m i jest najdłuższa w branży. Za zgniot beli odpowiada specjalnie skonstruowany pierścień utrzymujący ciśnienie za pomocą aż 7 siłowników hydraulicznych dwustronnego działania.

New Holland, red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *