Pöttinger: udane zamknięcie roku obrotowego
Austriackie przedsiębiorstwo rodzinne Pöttinger uzyskało w roku obrotowym 2016/2017, mimo trudnych początkowo warunków na rynku branży techniki rolniczej, wzrost obrotu o plus 2 procent i zamknęło rok na poziomie 308 mln EUR.
W pierwszej połowie roku obrotowego 2016/17 ceny produktów rolnych – przede wszystkim mleka i zbóż – pozostawały na stosunkowo niskim poziomie. Wynikające z tej sytuacji niskie dochody rolników odbiły się negatywnie na wielkości inwestycji. Dzięki innowacyjnej palecie produktów i konsekwentnej rozbudowie rynków zagranicznych Pöttinger miał narzędzia do przeciwdziałania temu zjawisku: obrót maszynami jak również częściami zamiennymi wzrósł o 2 procent. W sumie austriackie przedsiębiorstwo rodzinne ze wsparciem 1.700 pracowników osiągnęło obrót w wysokości 308 mln Euro.
Pozytywny rozwój w segmencie maszyn zielonkowych
Segment maszyn zielonkowych jest głównym filarem sprzedaży i stanowi 58 procent całego obrotu. 27 procent obrotu to sprzedaż maszyn uprawowych i techniki siewu. W porównaniu z rokiem ubiegłym, obrót maszynami wzrósł o 5 procent.
Ceny za zboże cały rok były pod dużą presją. Widać to w lekkim spadku obrotów w sprzedaży maszyn uprawowych i siewników.
Sprzedaż oryginalnych części zamiennych w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła o 5 procent, do czego w pewnym stopniu przyczyniło się nowe centrum logistyczne.
Niektóre rynki zostały mocniej dotknięte kryzysem, inne rozwijały się pozytywnie: Top-5-krajów o największym wzroście obrotów – w odniesieniu do absolutnego obrotu maszynami, w porównaniu z rokiem ubiegłym – to rynki eksportowe: Ukraina, Wielka Brytania, Szwecja, Australia i Czechy. Według procentowego wzrostu obrotów ponadprzeciętne wyniki osiągnęły Szwecja, Białoruś, Dania, Ukraina i Australia.
Zakorzeniony w Austrii, zadomowiony w świecie
Rynki zagraniczne nadal stanowią podstawę sukcesu Pöttingera i napędzają wzrost obrotu. Kwota eksportowa wynosząca 88 procent i osiągnięty przez dział eksportu wynik 270 mln euro pokazują tę siłę.
Okrągłe 60 procent całego obrotu zostało osiągnięte przez sześć krajów: Niemcy, Francję, Austrię, Czechy, Szwajcarie i Ukrainę. Obok Niemiec z udziałem w obrocie na poziomie 18 procent i Austrii z 12 procentami, plasuje się Francja, której obrót stanowi 13 procent obrotu ogólnego. To silny i znaczący rynek dla firmy Pöttinger. W porównaniu z poprzednim rokiem obrót w Austrii co prawda nieco spadł, jednak rodzinna marka nadal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród austriackich rolników. Na rynku ukraińskim odnotowano wzrost obrotów plus 41 procent.
Inwestycje jako baza pod sukces w przyszłości
Aby sprostać potrzebom rozbudowujących się rynków eksportowych i jednocześnie wzrastającym wymaganiom w odniesieniu do techniki rolniczej, Pöttinger w ostatnich latach mocno zainwestował w swoje fabryki: fabryka techniki siewu w Bernburgu (DE) i fabryka Vodnanach (CZ) zostały rozbudowane i dostosowane na najnowocześniejszych standardów. W budynkach administracyjnych w głównej siedzibie firmy powstały nowoczesne i uwzględniające przyszłe potrzeby biura. Inwestycja wartości 25 mln euro objęła rozbudowę hal: produkcyjnej i logistycznej o 12.000 m2.
Nieopodal Grieskirchen (AT) w miejscowości St. Georgen jest planowana nowa fabryka. Zakończenie pierwszego etapu budowy jest przewidziane na 2021, kiedy to do użytku zostaną oddane: linia produkcyjna pras rolujących i przyczep samozbierających.
Dla rolników i usługodawców rolnych bardzo ważnym czynnikiem pozwalającym im efektywnie pracować jest obok maszyny szybka dostępność części zamiennych. Dla Pöttingera podstawą najlepszej obsługi serwisowej jest sprawnie działające centrum logistyczne. Dlatego w ubiegłym roku firma zainwestowała 14 milionów Euro w nowe, bardzo nowoczesne centrum logistyczne części zamiennych w Taufkirchen (AT).