Pomagają pszczelarzowi, któremu wytruto stado

fot. Maciej Szela

Trójmiejscy Szefowie Kuchni łączą siły, by pomagać, wspierać i pomnażać dobro. Przed nami charytatywna Kolacja Miodem Płynąca. Spotykamy się już 19 stycznia w Hotelu Hampton by Hilton Gdańsk Old Town. Wspieramy Rafała Szelę, pszczelarza z Podkarpacia, któremu 4 miesiące temu celowo wytruto 2,5 miliona pszczół. Człowieka z ogromną pasją i zaangażowaniem, który ma plan, jak z nawiązką oddać przyrodzie to, co zniszczył niezidentyfikowany dotąd sprawca.

Przy stole Kolacji Miodem Płynącej spotykamy się już za kilka dni, by w przyjaznej, rodzinnej I luźnej atmosferze rozsmakować się w wyjątkowych propozycjach dań, których inspiracją i bohaterem będzie miód. Kompozycję 6-daniowego menu przygotują wybitni trójmiejscy Szefowie Kuchni: Ewa Malika Szyc Juchnowicz (Restauracja Malika), Tomasz Deker (Piekarnia – Kawiarnia Tomasz Deker), Paweł Stawicki (Restauracja Mercato, Hilton), Mariusz Pieterwas (Restauracja Krew i Woda), Jacek Koprowski (Restauracja Fino) oraz Jan Kilański (Restauracja Neon). Kolacji towarzyszyć będzie degustacja wina na którą zaprasza Izabela Kamińska,  specjalistka od szkoleń i autorskich degustacji wina. Nietuzinkowe kulinarne pomysły, autorskie połączenia smaków i aromatów, okraszone barwnymi opowieściami o pszczołach i wyśmienitych trunkach to propozycja wobec której nie sposób przejść obojętnie.

„Kilka miesięcy temu nie dowierzaliśmy, że naszą pasiekę mogła spotkać tak dramatyczna sytuacja. Dziś chcemy się czasem uszczypnąć, by sprawdzić czy to dobro, które nas spotyka dzieje się naprawdę. Na drugim końcu Polski, w Gdańsku mamy przyjemność spotkać ludzi wyjątkowych, wielkich w swej naturalnej, ludzkiej szczerości. Szefów Kuchni, którzy postanowili połączyć siły i bezinteresownie pomóc w odbudowie pasieki i wsparcia zaproponowanej przez nas akcji #TAKdlaPszczół. Dla mnie to niesamowite, o czym z pewnością nigdy nie zapomnę.” – mówi Rafał Szela

Wydarzenie odbywa się z inicjatywy Kuby Korczaka, szefa kuchni i organizatora wydarzeń kulinarnych, który po przeczytaniu „druzgoczących informacji” zaproponował swoją pomoc już w październiku. Dzięki jego pomysłowi i wsparciu powstała Kolacja Miodem Płynąca.

Nie tylko odbudowa. Realizujemy program wsparcia i pomocy innym po wytruciu pasiek.

Całkowity dochód z Kolacji Miodem Płynącej wesprze Rafała Szelę w odbudowie pasieki i realizacji jego autorskiego programu #TAKdlaPszczół.

„Całe dobro, którego doświadczamy, pomogło nam zrozumieć, że mamy do zrobienia coś więcej niż odbudowa własnej pasieki. Tak powstała idea programu #TAKdlaPszczół, strategii uzupełniających się działań pomocowych, edukacyjnych i charytatywnych; eventów i nagrań. Chcemy uwrażliwiać na obecność pszczół w naszym otoczeniu, pokazywać, jak ważną rolę pełnią w ekosystemie i naszej codzienności. Chcemy rozmawiać z różnymi środowiskami, również branżowymi, prezentować ich punkty widzenia. Stać się platformą wymiany wiedzy i doświadczenia, bo razem możemy więcej” – mówi Rafał Szela

Jak wspomina pszczelarz wytrucie pasieki to przeżycie, którego nie życzyłby nikomu. „W takiej sytuacji akcję ratunkową należy rozpocząć natychmiast. Nie ma chwili do stracenia. Na bazie tych doświadczeń, poprzez zdjęcia, filmy i publikacje chcemy przekazywać wiedzę i krok po kroku relacjonować jak działać zgodnie z dobrą praktyką i procedurami, prowadzić pasiekę tak, by czerpać z niej ogromna radość i satysfakcję”.

Na tym jednak nie koniec. „Chcemy pozostawić trwały, pozytywny ślad. Bank Pszczeli to inicjatywa realizowana przez nas, by inni pszczelarze mieli gdzie zwrócić się po pomoc. Tworzony przez nas, wspólnie z partnerami publicznymi i prywatnymi bank przekaże im wiedzę, otoczy wsparciem, którego my sami doświadczyliśmy. Zgłaszający się do nas pszczelarz otrzyma także pakiet startowy pszczół, by mógł jak najszybciej wznowić swoją działalność. Aktualnie pracujemy nad szczegółowymi zasadami świadczenia tej pomocy.” – mówi Rafał Szela.

Bank Pszczeli, w pierwszym roku swojej działalności, dysponował będzie co najmniej 50 rodzinami, by w dwóch kolejnych latach znacznie zwiększyć swoje możliwości. Pełna gotowość do świadczenia realnej pomocy materialnej osiągnięta zostanie w ciągu kolejnych dwóch lat. Działalność Banku Pszczelego jest w pełni niekomercyjna. Instytucją prowadzącą jest współtworzone przez Rafała Szelę Stowarzyszenie Pro Regione.

„Bank Pszczeli jest działaniem ogólnopolskim, całkowicie odrębnym od odbudowywanej przeze mnie pasieki prywatnej. To wyzwanie, które podejmuję na rzecz nas wszystkich, by na zło odpowiadać dobrem w zdwojonej sile” – mówi Rafał Szela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *