Pokazy koszenia i zbioru traw w Ułężu – tylko w formule online.

Obecnie rolnictwo mierzy się z wieloma wyzwaniami. Zaliczyć do nich można między innymi konieczność dostosowania sposobu gospodarowania do założeń tzw. „Zielonego Ładu” czy coraz mniejszą dostępność ludzi do pracy w sektorze rolnym. Rozwiązania wykorzystywane w gospodarstwach powinny zatem pozwalać na optymalizację czasochłonności poszczególnych zabiegów agrotechnicznych i zwiększanie ich efektywności. Poznanie sposobu działania konkretnych maszyn rolniczych w trakcie ich pracy jest bardzo ważnym elementem ich doboru do własnej działalności.

Trwające obostrzenia pandemiczne uniemożliwiają organizację pokazów gromadzących wielu wystawców i zwiedzających. Nowinki techniczne jednak pojawiają się cały czas, a prace w rolnictwie trwają nieprzerwanie. W tej sytuacji to internet, tak jak w innych branżach i dziedzinach, staje się narzędziem pozwalającym pokazać możliwości wielu urządzeń. Zielone AGRO SHOW 2021 na lotnisku Ułęż na Lubelszczyźnie w tym roku ze względu na panująca pandemię nie odbyło się. W zamian Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych przeprowadziła pokazy maszyn, które zostały zarejestrowane i będą emitowane na kanale you tube Izby oraz w mediach społecznościowych. Premiera zaplanowana jest na 2 czerwca na godzinę 20:00. Pokazy odbyły się dokładnie w tym samym miejscu i formule jak to zawsze bywało podczas wystawy Zielone AGRO SHOW. Stawiły się na nich najistotniejsi producenci i przedstawiciele kluczowych marek oferujących maszyny do koszenia i zbioru zielonek. Całe przebiegi technologiczne prac wykonywanych na użytkach zielonych zaprezentowane na nagranych pokazach ukazały wiele rozwiązań z zakresu budowy i pracy maszyn zielonkowych.

W pokazie wzięły udział kosiarki produkcji firm Claas, Krone, Kuhn, Pöttinger oraz SaMASZ. Zaprezentowane urządzenia cechowały się różną szerokością roboczą. Były wśród nich zarówno kosiarki zawieszane z tyłu ciągnika, jak i zestawy złożone z kosiarek przednich i tylnych. Zaprezentowane maszyny prezentowały między innymi łatwą regulację pokrycia obszarów roboczych, funkcję układania pokosu do środka, możliwość regulacji poziomu obciążenia w każdym momencie pracy maszyny, dużą zdolność kopiowania terenu i lekką konstrukcję. Zwrócono również uwagę na cechy takie jak automatyczna blokada podnoszenia na uwrociach oraz możliwość zmiennego formowania pokosu.

W pokazie zaprezentowano pracę przetrząsaczy produkcji firm Krone, Kuhn oraz SaMASZ. Wśród ciekawych rozwiązań w przypadku tych maszyn wyróżnić można między innymi regulowany kąt rozrzutu zielonki, konstrukcje dające możliwość małego zapotrzebowania mocy na siłę podnoszenia czy umożliwienie napędu dużej ilości karuzel. Zaprezentowano także pracę zgrabiarek produkcji firm Kuhn oraz SaMASZ. Zwrócono tu uwagę na rozwiązania pozwalające na równomierne i dokładne zbieranie paszy bez zanieczyszczeń.

W pokazie zaprezentowano sposób działania sieczkarni firmy Krone. Wskazano na rozwiązanie zapewniające ciągły przepływ niezależnie od ilości zbieranego materiału. Widzowie będą mogli zobaczyć na nagraniach pracę pras zwijających wyprodukowanych przez firmy John Deere, Krone oraz McHale. Maszyny te cechują się między innymi nowoczesnymi mechanizmami opuszczania podłogi i nakładania siatki, dużą automatyką sterowania urządzeniami oraz rozwiązaniami pozwalającymi na osiągnięcie dużej prędkości i wydajności pracy. W pokazie zaprezentowano także pracę prasoowijarek produkcji firm Göweil, Krone, Kuhn, McHale oraz Pöttinger. W przypadku tych urządzeń zwrócono uwagę na zaawansowane systemy owijania folią, zautomatyzowaną obsługę, nowoczesne sposoby przenoszenia beli z komory prasowania do pozycji owijania i odkładania po owinięciu oraz rozwiązania pozwalające na automatyczne centralne smarowanie smarem. Ukazano także pracę owijarki firmy McHale. Zwrócono tu uwagę między innymi na nowoczesny system cięcia i zaczepiania folii oraz system stawiania beli. W pokazie wzięły udział także przyczepy zbierające firm Claas oraz Krone. W przypadku tych maszyn wskazano między innymi na rozwiązania pozwalające na optymalny przepływ materiału oraz efektywne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej przyczepy.

Tegoroczne pokazy koszenia i zbioru traw w Ułężu pozwolą na zapoznanie się w jednym miejscu ze specyfiką budowy i pracy licznych maszyn oferowanych przez różne firmy. Analiza działania wielu urządzeń daje dobre przygotowanie do podjęcia decyzji podejmowanych w indywidualnych gospodarstwach.

Zachęcamy do śledzenia informacji na stronie internetowej www.agroshow.pl oraz www.pigmiur.pl, a także na kanałach społecznościowych Izby (fb i youtube). Właśnie tam będzie można zobaczyć tegoroczne pokazy zarejestrowane w Ułężu. Każdy przejazd maszyny rejestrowany był prze kilka kamer, w tym kamerę sportową Gopro, która umieszczana była na maszynie. Przejazdy rejestrowane były również z drona. Zapis pokazów zapowiada się bardzo atrakcyjnie i jeszcze nigdy żadne pokazy maszyn nie były przedstawione w tej formule. Przy tym, nie zapomniano o merytorycznym aspekcie. Każda maszyna opatrzona jest profesjonalnym komentarzem.

W dobie pandemii to niespotykana gratka dla wszystkich rolników, którzy planują zakupy do swojego gospodarstwa, aby zapoznać się z maszynami oferowanymi na rynku i zobaczyć jak pracują w tych samych warunkach polowych.

Organizatorem pokazów była Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *