Podpisanie porozumienia w sprawie paszportyzacji żywności

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotowuje się do wdrożenia rozwiązań związanych z zapewnieniem efektywnego obiegu informacji w ramach projektu paszportyzacji żywności. W tej sprawie podpisano porozumienia ze światowym liderem w dziedzinie doradztwa, badań i rozwoju technologii blockchain – nChain Limited.

KOWR opracowuje koncepcję projektu „Paszportyzacja Żywności”, którego celem jest poprawa wizerunku produkowanej w Polsce żywności oraz wsparcie zrównoważonego rozwoju branży. Podstawową zaletą technologii blockchain jest zapewnienie efektywnego obiegu informacji na wszystkich etapach łańcucha dostaw. Wykorzystanie tej technologii umożliwi tzw. paszportyzację żywności, czyli śledzenie drogi produktu od pola do stołu.

Wdrożenie systemu zapewni rolnikom wiarygodność i wzrost opłacalności produkcji, a producentom oraz konsumentom żywności zagwarantuje, że finalny produkt jest najwyższej jakości i wyprodukowany z surowców dostarczonych z konkretnych gospodarstw.

W tym celu 17 lutego 2020 r. w Londynie w imieniu KOWR umowę o zachowaniu poufności z firmą nChain Limited podpisał Wojciech Kędzia, zastępca dyrektora generalnego. nChain, która jest światowym liderem w  dziedzinie doradztwa, badań i rozwoju technologii blockchain reprezentowali: Andrew Moody, finance director i Aleksander Gora – product design manager.

Umowa dotyczy zapewnienia wiedzy opartej na opracowanych wcześniej rozwiązaniach wykorzystujących technologię blockchain, w szczególności w zakresie monitorowania bezpieczeństwa i standardów jakościowych produkcji żywności na każdym etapie. Na podstawie tej wiedzy oraz w oparciu o planowane konsultacje z potencjalnymi interesariuszami projektu KOWR zamierza opracować koncepcję projektu „Paszportyzacja Żywności”, który następnie jest przewidywany do wdrożenia.

KOWR, fot. KOWR

 

KOWR, fot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *