Po Pomorskim Forum Nasiennym

Doroczne spotkanie poświęcone nasiennictwu, czyli VIII Pomorskie Forum Nasienne odbyło się w formie elektronicznej. Pół dnia wykładów, prowadzonych w dużej mierze przez naukowców, plasuje je w czołówce merytorycznych konferencji online.

Spotkanie rozpoczął Andrzej Dolny, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Pierwszy wykład poświęcony diagnostyce chwastów zbóż wygłosiła dr inż. Kinga Treder (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie). Prelegentka przedstawiła szczegółowo całą paletę zagrażających nam chwastów, dając cenne wskazówki botaniczne, jak odróżnić od siebie zbliżone, bo blisko spokrewnione gatunki.

O nowych technologiach w uprawie roślin wysokobiałkowych mówił dr hab. Tomasz Piechota Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Wykładowca ten znany jest ze swoich badań nad strip-tillem i innymi rodzajami uprawy uproszczonej. Wynika z nich, że rośliny bobowate bardzo dobrze się udają w uproszczeniach. Co ważne, a należy o tym pamiętać, bobowate wzbogacają naszą glebę, podczas gdy zboża i rzepak – zubażają.

Ochrona kukurydzy ziarnowej przed szkodnikami i chorobami – to temat wystąpienia prof. Pawła K. Beresia, (Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy, Terenowa Stacja Doświadczalna w Rzeszowie). Agrofagi zagrażające kukurydzy to bardzo szerokie grono, a ich prawidłowe zwalczanie oraz zapobieganie ich występowaniu to poważne zadanie dla każdego plantatora. Zwłaszcza że nie na wszystkie zagrożenia istnieją rozwiązania chemiczne, a nawet jeśli istnieją – przepisy każą nam dać pierwszeństwo metodom agrotechnicznym i hodowlanym.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Rośliną niedocenianą, choć bardzo cenną, jest gryka. W Polsce ma ona niewielki udział w areale upraw, ale tu, na Pomorzu, w środkowej części regionu, jest całe „zagłębie gryczane”. – Gryka książkowo wymaga średnich gleb, ma wymagania odnośnie pH i zasobności, choć preferuje gleby lekkie. Jednak w praktyce bardzo często ją sieje się tam, gdzie nie ma innego wyboru – zauważył

Krzysztof Humaj (Małopolska Hodowla Roślin). A jednak, dzięki jej walorom dietetycznym i prozdrowotnym, nie powinniśmy jej traktować po macoszemu.

Sprawami ziemniaka, a konkretnie sadzeniaka kwalifikowanego zajął się Damian Wojciechowski (Europlant Polska). Zauważył, że wymienialność sadzeniaków w Polsce jest znacznie mniejsza niż w Holandii czy Niemczech, a równocześnie odświeżanie sadzeniaka jest istotną przesłanką sukcesu w tej uprawie. O kondycji krajowej hodowli kukurydzy mówiła Magdalena Bojarczuk (Hodowla Roślin Smolice). Poruszyła ona także kwestię rzadszych gatunków takich jak pszenica orkisz i durum, które powinny zagościć na naszych polach. Swoje nowości odmianowe w zakresie zbóż jarych oraz roślin bobowatych zaprezentowała Poznańska Hodowla Roślin, o dokarmianiu dolistnym mówił Jan Gurzyński (Intermag), o zastosowaniu specjalistycznych adiuwantów wielofunkcyjnych w zabiegach regulacji zachwaszczenia – Krzysztof Żuchowski (Z.P.H. AGROMIX), a o niektórych zagadnieniach z uprawy rzepaku ozimego – Bartłomiej Supiński (Syngenta).

AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *