Platforma Żywnościowa powoli rusza

Podczas ostatniej sesji giełdowej zrealizowano pierwsze transakcje w systemie notowań jednolitych na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych prowadzonym na zlecenie KOWR przez TGE S.A. Uruchomienie rynku giełdowego płodów rolnych to sukces polskiego rolnictwa, z którego skorzystają wszyscy rolnicy.

Podczas sesji zawarto transakcje na 500 ton pszenicy klasy B. Kurs jednolity wyniósł 831 zł/t. Przedmiotem obrotu był towar składowany w magazynie spółki ELEWARR. Wcześniej (14 maja) odbyła się pierwsza aukcja sprzedaży pszenicy na Platformie, w trakcie której sprzedano 250 ton pszenicy klasy B.

Na Platformie Żywnościowej powiększa się grono przedsiębiorstw zainteresowanych handlem pszenicą na elektronicznej giełdzie towarów rolno-spożywczych. Kombinat Rolny Kietrz zamierza korzystać z własnych magazynów.

Kolejnym dużym graczem na Platformie będzie Kombinat Rolny Kietrz, spółka nadzorowana przez KOWR, która właśnie uzyskała autoryzację dla magazynu zbożowego nieświadczącego usług przechowywania na Platformie Żywnościowej. Tym samym Kietrz będzie mógł dokonywać obrotu giełdowego pszenicą w oparciu o system aukcyjny.

Obecnie w ramach elektronicznej giełdy rynku towarów rolno-spożywczych działa 20 magazynów, w tym 17 magazynów prowadzących działalność w oparciu o usługi przechowalnicze (dla podmiotów trzecich) oraz 3 magazyny nie prowadzące usług przechowalniczych (operujących w systemie aukcji). Szczegółowe informacje o magazynach znajdujących się w systemie magazynów autoryzowanych Platformy Żywnościowej można znaleźć na stronie rynku towarów rolno-spożywczych Towarowej Giełdy Energii pod linkiem: https://www.tge.pl/rtrs-magazyny-autoryzowane.

KOWR, red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *