Pierwszy przypadek ASF w pomorskim

Dotąd Pomorze było regionem, gdzie nie notowano żadnych przypadków afrykańskiego pomoru świń. Równocześnie miało ono – jak większość terytorium kraju – nadpopulację dzika. Obecnie się to zmieniło. Dzików jest nadal za dużo, ale znaleziono pierwszego zakażonego. W tej sytuacji chów trzody chlewnej staje się poważnie zagrożony.

Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu na terytorium województwa pomorskiego pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) U dzików. Przypadek został potwierdzony na podstawie wyników badań z dnia 15 maja 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

W badaniu laboratoryjnym stwierdzono obecność przeciwciał przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń.

Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń został stwierdzony u odstrzelonego dzika. Dzik został odstrzelony w pobliżu miejscowości Marzęcino, Gmina Nowy Dwór Gdański, powiat nowodworski.
Jest to obszar objętym ograniczeniami (tzw. „czerwona strefa”), wymieniony w części II załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE.

PODR, red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *