Pańszczyzna, chłopi i polskość. 2. Odcinek podcastu „Wszyscy jesteśmy ze wsi”

Jakub Bojko na przełomie wieków pisał: „W nas pokutuje dusza bardzo starej brzydkiej pani, która zmarła w roku pańskim 1848, a zwała się pańszczyzną”.

W 2. Odcinku podcastu „Wszyscy jesteśmy ze wsi” o kulturze i historii polskiej wsi Michał Rauszer przedstawia korzenie systemu pańszczyźnianego w Polsce oraz przygląda się jego rozwojowi i dziedzictwie.

Pańszczyzna była najważniejszą instytucją w polskim życiu społecznym, gospodarczym. Związek pomiędzy pańszczyzną a polskością jest fundamentalny – mówi w naszym podcaście, gość programu Adam Leszczyński – W tym systemie grali wszyscy. Historia Polski od połowy XIX wieku jest historią uwalniania się od pańszczyzny i zbudowania społeczeństwa, które jest bardziej egalitarne – dodaje historyk.

Szlachta była właścicielem I Rzeczpospolitej – konluduje redaktor programu Michał Rauszer. Przypomina też koncepcję sarmackiego pochodzenia szlachty i odmiennego pochodzenia chłopstwa (od biblijnego Chama). Jak zwraca uwagę Rauszer, zaznaczenie braku wspólnych korzeni obu warstw pozwalało uzasadnić zniewolenie tych drugich – Istotą pańszczyzny było to, że wiązało się z koncepcją polskości. Do odzyskania niepodległości w 1918r. większość chłopów za Polaków się nie uważała. Nie utożsamiała się z polską i polskością, postrzegała się przez pryzmat religii, języka, stanu chłopskiego lub okolicy – dodaje redaktor podcastu.

Jak przypominają występujący w podcaście, dla chłopów jeszcze długo po zniesieniu pańszczyzny była ona głównym punktem odniesienia. Chłopi bali się jej powrotu w 1918 kiedy rodziła się niepodległa Polska oraz po wojnie w okresie kolektywizacji.

Więcej w tym temacie można dowiedzieć się, z 2. odcinku podcastu „Wszyscy jesteśmy ze wsi” dostępnym w Spotify, Google Podcast, iTunes i Facebooku.

Temat kultury i historii wsi będzie rozwijany w kolejnych odcinkach audycji, a także w dwóch debatach, które odbędą się podczas Festiwalu Folkowisko: „Gdzie się podziała historia wsi” oraz „MUZYKA WIEJSKA”. Wydarzenia będą transmitowane na żywo na profilach Festiwalu Folkowisko i Jestem ze wsi na Facebooku.

Folkowisko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *