Panele fotowoltaiczne zimą

Osoby planujące inwestycję w panele fotowoltaiczne często obawiają się, że pogoda w Polsce nie sprzyja ich funkcjonowaniu i zimą instalacja nie będzie wytwarzać prądu.

Instalacja fotowoltaiczna jest systemem całorocznym. Jej wydajność uzależniona jest od stopnia nasłonecznienia, a zatem inną wydajność będzie miała latem a inną zimą.

W okresie letnim instalacja o mocy 1kWp może wytworzyć około 180 kWh miesięcznie, w lutym ok. 60 kWh, w grudniu i styczniu będziemy mieli do wykorzystania ok. 20-30 kWh.

Jeśli nadejdzie śnieżna zima, musimy pamiętać o odśnieżaniu paneli, oczywiście z zachowaniem środków ostrożności aby nie porysować szklanej powierzchni. Sprzęt czyszczący powinien być wykonany z materiałów nieprzewodzących prądu np. z plastiku, tak aby w razie uszkodzenia instalacji nie doszło do porażenia energią elektryczną. Dwucentymetrowa warstwa śniegu zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego do wnętrza panelu fotowoltaicznego o około 80%, a przy warstwie 10 cm przepuszczalność obniża się do minimum. Zaleganie śniegu na powierzchni paneli fotowoltaicznych zależy nie tylko od warunków pogodowych, ale też właściwości szyby i kąta nachylenia paneli. W Polsce zaleca się nachylenie od 30 do 45° ułatwiające samoczynne zsuwanie się śniegu z powierzchni paneli. Panelom fotowoltaicznym nie straszny jest również mróz. Nowoczesna fotowoltaika pozwala na pracę w temperaturze dochodzącej do -40 stopni!

Pamiętajmy, że instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu:

 – w nocy,

 – przy bardzo silnym zachmurzeniu i mgle,

 – przy całkowicie pokrytych śniegiem lub szronem panelach fotowoltaicznych,

 – przy braku napięcia w sieci zasilającej budynek z zakładu energetycznego.

Poza wymienionymi sytuacjami nasza instalacja zawsze będzie produkować energię elektryczną na nasze potrzeby.

Michał Pawliczuk WIelkopolska Izba Rolnicza, syntezaoze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *