Panele fotowoltaiczne zimą

Osoby planujące inwestycję w panele fotowoltaiczne często obawiają się, że pogoda w Polsce nie sprzyja ich funkcjonowaniu i zimą instalacja nie będzie wytwarzać prądu.

Instalacja fotowoltaiczna jest systemem całorocznym. Jej wydajność uzależniona jest od stopnia nasłonecznienia, a zatem inną wydajność będzie miała latem a inną zimą.

W okresie letnim instalacja o mocy 1kWp może wytworzyć około 180 kWh miesięcznie, w lutym ok. 60 kWh, w grudniu i styczniu będziemy mieli do wykorzystania ok. 20-30 kWh.

Jeśli nadejdzie śnieżna zima, musimy pamiętać o odśnieżaniu paneli, oczywiście z zachowaniem środków ostrożności aby nie porysować szklanej powierzchni. Sprzęt czyszczący powinien być wykonany z materiałów nieprzewodzących prądu np. z plastiku, tak aby w razie uszkodzenia instalacji nie doszło do porażenia energią elektryczną. Dwucentymetrowa warstwa śniegu zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego do wnętrza panelu fotowoltaicznego o około 80%, a przy warstwie 10 cm przepuszczalność obniża się do minimum. Zaleganie śniegu na powierzchni paneli fotowoltaicznych zależy nie tylko od warunków pogodowych, ale też właściwości szyby i kąta nachylenia paneli. W Polsce zaleca się nachylenie od 30 do 45° ułatwiające samoczynne zsuwanie się śniegu z powierzchni paneli. Panelom fotowoltaicznym nie straszny jest również mróz. Nowoczesna fotowoltaika pozwala na pracę w temperaturze dochodzącej do -40 stopni!

Pamiętajmy, że instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu:

 – w nocy,

 – przy bardzo silnym zachmurzeniu i mgle,

 – przy całkowicie pokrytych śniegiem lub szronem panelach fotowoltaicznych,

 – przy braku napięcia w sieci zasilającej budynek z zakładu energetycznego.

Poza wymienionymi sytuacjami nasza instalacja zawsze będzie produkować energię elektryczną na nasze potrzeby.

Michał Pawliczuk WIelkopolska Izba Rolnicza, syntezaoze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *