Oto zdobywcy Strażackich Oscarów II edycji Konkursu

11 maja 2018 r. w Centralnym Ośrodku Sportu TORWAR w Warszawie podczas Gali Finałowej II edycji Konkursu FLORIANY poznaliśmy 19 zdobywców Strażackich Oscarów!
Serdecznie gratulujemy laureatom II edycji!

Na uroczystą Galę Finałową przybyli wszyscy nominowani – Ochotnicze Straże Pożarne, zespoły zrzeszające OSP i partnerzy inicjatyw, przedstawiciele firm konkurujących do tytułu „Najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca”, przedstawiciele wojewódzkich władz samorządowych i krajowych struktur Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, goście oraz członkowie Kapituły.

Werdyktem Kapituły Konkursu nagrodzono 19 najlepszych i najciekawszych prospołecznych inicjatyw zrealizowanych w latach 2016 – 2017. Ich autorzy i wykonawcy – Ochotnicze Straże Pożarne oraz partnerzy projektów, odebrali prestiżowe statuetki FLORIANA. W gronie zwycięzców II edycji Konkursu nagrodzono także dwóch najbardziej zaangażowanych społecznie pracodawców oraz 13 jednostek OSP – zwycięzców kategorii specjalnej „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Oto laureaci Strażackich Oscarów 2018:
Lista nominowanych w dwunastu kategoriach, w ramach których oceniono inicjatywy zgłoszone do II edycji Konkursu FLORIANY:
I. Infrastruktura
zrealizowane samodzielnie:
OSP w Miejscu Odrzańskim, gmina Cisek, powiat kędzierzyńsko-kozielski, woj. opolskie, za inicjatywę „Budowa placu ćwiczeń i parkingu przed remizą OSP Miejsce Odrzańskie”.
Jeszcze 2 lata temu przed remizą OSP w Miejscu Odrzańskim było szczere pole, a dzieci z MDP nie miały gdzie trenować do zawodów sportowo-pożarniczych. Ochotnicza Straż Pożarna i dzieci z młodzieżowej drużyny własnymi siłami wybudowali piękny plac do ćwiczeń, sami ułożyli kostkę brukową przed placem, aby powstały miejsca parkingowe. Dziś to miejsce służy nie tylko dzieciom i straży pożarnej, ale całej społeczności. Można na nim urządzać festyny, pikniki i inne uroczystości sołectwa Miejsce Odrzańskie.
zrealizowane z partnerami:
OSP Niecieplin, gmina Garwolin, powiat garwoliński, woj. mazowieckie, za inicjatywę „Budowa budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Niecieplin”.
Przy nowo wybudowanej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Niecieplinie powstała przestronna i bardzo estetyczna świetlica dla mieszkańców Niecieplina. To miejsce spotkań lokalnej społeczności, które zapewnia aktywne spędzanie czasu dzieciom, młodzieży i dorosłym mieszkańcom. Dzięki tej inicjatywie strażnica i świetlica stanowią centrum życia wsi, a budynek jest ozdobą Niecieplina.

II. Bezpieczeństwo
zrealizowane samodzielnie:
OSP w Karsinie, gmina Karsin, powiat kościerski, woj. pomorskie, za inicjatywę „Wieś bezpieczna, wieś wesoła, bezpieczeństwo od przedszkola”.
Ochotnicy z Karsina zrealizowali wielomiesięczny projekt polegający na cyklu szkoleń dla dzieci z przedszkoli z zasad samoasekuracji, pierwszej pomocy i zachowania w przypadku atakującego psa, a także uczyły się jak bezpiecznie ewakuować się z zadymionego pomieszczenia. Na festynie integracyjnym „Mama, Tata, Dziecko” pokazywali z pozorantem jak zachowuje się atakujący pies i jak uchronić się przed pogryzieniem, dzieci gasiły gaśnicami prawdziwy ogień, uczyły się węzłów i jak się zabezpieczyć w ten sposób np. podczas wichury, a na specjalnie kupionym do tego celu fantomie elektronicznym uczyły się udzielania pierwszej pomocy.

zrealizowane z partnerami:
OSP Ujazd Górny, gmina Udanin, powiat średzki, woj. dolnośląskie, za inicjatywę „Korytarz życia – włącz myślenie”.
To projekt szczególnie ważny dla Nas, strażaków, kiedy musimy dojechać do miejsca wypadku, a kierowcy blokują drogę dojazdową i tym samym opóźniają Naszą pomoc. Druhowie z OSP Ujazd Górny i OSP Czerna wykorzystali zapisy z kilku kamer umieszczonych w samochodach ratowniczych i przeprowadzili bardzo udaną ogólnopolską kampanię medialną pokazującą jak bezmyślność kierowców utrudnia dotarcie z pomocą. Kampania przyczyniła się wzrostu świadomości użytkowników dróg, że trzeba ratownikom pozostawiać wolny korytarz życia.

III. Ochrona środowiska i ekologia
zrealizowane samodzielnie:
OSP w Tuchowie, gmina Tuchów, powiat tarnowski, woj. małopolskie, za inicjatywę „Tuchowscy strażacy chronią, ratują i świecą przykładem”.
Ochotnicy z Tuchowa postawili na ekologię i ochronę środowiska poprzez dostosowanie swojej remizy do niskoemisyjnego systemu ogrzewania. Przeprowadzili modernizację starych grzejników, zamontowali ekologiczny piec grzewczy. Zmniejszyli w ten sposób emisję szkodliwych substancji, racjonalnie gospodarują ciepłem. Uświadamiają mieszkańców, jak ważne jest to, czym i jak ogrzewa się domy i że ochronę środowiska można zacząć od siebie, co przynosi korzyści wszystkim, bo oddychamy czystszym powietrzem. Dodatkowo zakupili z własnych środków oczyszczacze powietrza dla ośrodka opieki dla osób wymagających stałej opieki oraz dla przedszkola.

zrealizowane z partnerami:
OSP Nowe Miasto, gmina Nowe Miasto, powiat płoński, woj. mazowieckie, za inicjatywę „Pszczoły”.
Gdy zginie ostatnia pszczoła na kuli ziemskiej, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia – powiedział Albert Einstein. Strażacy z Nowego Miasta wiedzą o tym i dlatego ratują te małe, ale jakże ważne owady. Ratują dzikie roje i przekazują je miejscowym pszczelarzom, uświadamiają okolicznych rolników o dostosowywaniu godzin oprysków do aktywności pszczół, aby im nie szkodzić. Uratowali już kilkadziesiąt rodzin pszczół, a mieszkańcy zamiast wzywać firmy dezynfekcyjne, dzwonią po strażaków, którzy zabierają pszczoły do nowych domów. W zamian dostają od pszczelarzy słoiczki z miodem.

IV. Estetyka przestrzeni publicznej
zrealizowane samodzielnie:
nie wskazano nominacji

zrealizowane z partnerami:
OSP w Cendrowicach, gmina Góra Kalwaria, powiat piaseczyński, woj. mazowieckie, za inicjatywę „Altanka – Letnie Miejsce Spotkań Seniora”.
Z myślą o cendrowickich seniorach strażacy wybudowali przy stawie w centrum Cendrowic, który oczyścili i pogłębili, piękną altankę z ławeczkami, gdzie seniorzy mogą się spotykać i spędzać czas. Ustanowili też lokalne święto „Letni Dzień Seniora”, które ma odbywać się co roku.

V. Edukacja
zrealizowane samodzielnie:
OSP Dzikowiec, gmina Nowa Ruda, powiat kłodzki, woj. dolnośląskie, za inicjatywę „OSP w Dzikowcu – jedyna w Polsce, jako organ prowadzący Zespół Szkół Społecznych”.
Jedyna w Polsce społeczna szkoła podstawowa i przedszkole prowadzone przez strażaków ochotników. W ten sposób utrzymano w Dzikowcu szkołę i przedszkole, które miały zostać zamknięte. Strażacy stworzyli kameralną szkołę i przedszkole, będące drugim domem dla dzieci. Szkoła jest nie tylko placówką edukacyjną, ale także sercem kulturalnym wsi. Mimo, że jest to placówka niepubliczna, rodzice dzieci nie musza płacić czesnego.

zrealizowane z partnerami:
OSP Brzeźnica Wola, gmina Dębica, powiat dębicki, woj. podkarpackie, za inicjatywę „Akademia Małego Strażaka”.
Akademia Małego Strażaka to wyjątkowy projekt strażaków ochotników z gminy Dębica. Uczy się w niej niemal setka dzieci, bardzo zaangażowani są także ich rodzice. Akademia uczy i bawi, organizuje powiatowe zawody małych strażaków, zbiera pieniądze podczas Finału WOŚP, jest bardzo aktywna w gminie. Dowódca Akademii Agnieszka Żurek i Łukasz Mazur z OSP Czarna, prezes OSP Pustynia Wacław Baran i Tomasz Lipa także z OSP Pustynia i Marta Pyskaty z OSP Paszczyna organizują na tyle ciekawe zajęcia dla dzieciaków, że frekwencja na zbiórkach jest zawsze 100 procentowa.

VI. Sport, rekreacja i turystyka
zrealizowane samodzielnie:
OSP w Mykanowie, gmina Mykanów, powiat częstochowski, woj. śląskie, za inicjatywę „Cross Zapaleńców – bieg terenowy z przeszkodami”.
Strażacy z Mykanowa organizują nietypowe biegi z przeszkodami. Zawodnicy musieli uciekać, pokonując przeszkody, przed ogromnym facetem z piłą mechaniczną, w 2017 roku błądzili w wielkim labiryncie w polu kukurydzy i także radzić sobie z 30 przeszkodami. Organizatorzy oferują podczas biegu 7 różnych nawierzchni, od błota czy kałuż, po leśne ostępy. Biegacze muszą pokonać 3-metrowe płoty, długie równoważnie, bele słomy, zasieki – wszystko czego nie ma podczas zwykłego biegu. Najstarszy zawodnik miał 73 lata i w dobrym zdrowiu i kondycji pokonał wszystkie przeszkody i szczęśliwy dobiegł do mety.

zrealizowane z partnerami:
OSP Wieruszów, gmina Wieruszów, powiat wieruszowski, woj. łódzkie, za inicjatywę „I Ogólnopolska Olimpiada Dziecięcych Drużyn Pożarniczych”.
Główny ciężar organizacyjny zawodów sportowo-pożarniczych dla najmłodszych strażaków spadł na Ochotniczą Straż Pożarną w Wieruszowie, ale nie udało by się bez pomocy partnerów projektu: Urzędu Miejskiego w Wieruszowie, Stowarzyszenia Integracyjnego Klub Otwartych Serc, rodziców małych sportowców i przede wszystkim OSP Polska Cerekiew z woj. opolskiego. Olimpiada była dużym sukcesem, każda startująca drużyna małych strażaków zajęła ex aeqo I miejsce i otrzymała medal.

VII. Kultura i tradycja
zrealizowane samodzielnie:
OSP Bródki, gmina Lwówek, powiat nowotomyski, woj. wielkopolskie, za inicjatywę „Bródki ziemia Ojców Naszych”.
Strażacy z Bródek to lokalni patrioci z pasją historyczną. Poprzez liczne prelekcje historyczne z pokazem zabytkowej broni przekazują przedszkolakom, uczniom i lokalnej społeczności historię Bródek, udział mieszkańców w Powstaniu Wielkopolskim, walce o niepodległość w I i II wojnie światowej. Organizują niezwykle widowiskowe obchody święta Niepodległości i rocznice Powstania Wielkopolskiego. Wystawiają wartę w historycznych mundurach wojskowych, pod bronią, a uroczystości uświetniają salwy z zabytkowych armat. Zorganizowali także wycieczkę dzieci szlakiem piastowskim. Ufundowali także pomnik dawnego mieszkańca, bohatera walki o niepodległość, podpułkownika Ludwika Rau.

zrealizowane z partnerami:
OSP Siemczyno, gmina Czaplinek, powiat drawski, woj. zachodniopomorskie, za inicjatywę „Wieniec dożynkowy w kulturze i tradycji wsi”.
Ochotnicy z Siemczyna kultywują ludową tradycję jaką są piękne wieńce dożynkowe. Przeprowadzili cykl warsztatów dla mieszkańców i turystów odwiedzających Siemczyno uczących trudnej techniki plecenia wieńców, doboru najlepszych materiałów do jego wykonania. Plecenie wieńca to nie tylko zbieranie zbóż i robienie stelażu, ale też śpiewanie pieśni ludowych, stroje ludowe, opowieści o historii regionu. Warsztaty nie tylko poszerzyły ofertę turystyczną Siemczyna, ale też zainspirowały inne sołectwa do zorganizowania podobnych atrakcji.

VIII. Aktywizowanie seniorów, współpraca pokoleń i integracja społeczna
zrealizowane samodzielnie:
nie przyznano statuetki

zrealizowane z partnerami:
OSP Dąbrówka Tuchowska, gmina Tuchów, powiat tarnowski, woj. małopolskie, za inicjatywę „Kreujemy, budujemy i umacniamy aktywne społeczeństwo obywatelskie w gminie Tuchów”.
Strażacy z Dąbrówki Tuchowskiej stworzyli projekt integrujący stowarzyszenia, organizacje pozarządowe i nieformalne grupy działające na terenie gminy Tuchów. Przeprowadzili cykl warsztatów szkoleniowych z zasad prowadzenia księgowości i finansów, pozyskiwania środków na działalność, stworzyli portal ngotuchow.pl. Zorganizowali piknik integracyjny z akcją krwiodawstwa, na którym każda z organizacji miała możliwość zaprezentowania swojej działalności. W ramach projektu były też wyjazdy do Suchej Beskidzkiej i Nawojowej, gdzie nawiązano współpracę z lokalnymi stowarzyszeniami. W projekcie wzięło udział 26 organizacji i grup nieformalnych.

IX. Innowacje oraz integracja cyfrowa
zrealizowane samodzielnie:
GPR OSP Wołczkowo, gmina Dobra, powiat policki, woj. zachodniopomorskie, za inicjatywę „Aplikacja Centrum Akcji”.
Ratownicy z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Wołczkowo usprawnili pracę swoich planistów wykorzystując aplikację stworzoną przez członka OSP Kamila Malińskiego – studenta Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Dzięki nowoczesnej aplikacji planiści mogą precyzyjniej wyznaczać sektory do poszukiwań, wyeliminowali często zdarzającą się nieczytelność ręczni dokonywanych zapisów. Informacje zebrane za pomocą aplikacji automatycznie pokazują się na zalogowanych do systemu komputerach i łatwiej zachować ciągłość dowodzenia akcją poszukiwawczą, nawet przy konieczności zmiany osób odpowiedzialnych za przebieg poszukiwań. Projekt nie wymagał żadnych nakładów finansowych.

zrealizowane z partnerami:
nie wskazano nominacji

X. Współpraca zagraniczna
zrealizowane samodzielnie:
OSP w Gdowie, gmina, powiat, woj. małopolskie, za inicjatywę „Polak, Niemiec – dwa bratanki – polsko-niemiecka wymiana młodzieży pomiędzy członkami MDP”.
Międzynarodowe spotkania młodych strażaków z Polski i Niemiec. Trwają 10 dni, naprzemiennie w Polsce i Niemczech. Biorą w nich udział młodzieżowe drużyny z gminy Gdów i starostwa Schaumburg w Niemczech. Bardzo ważnymi elementami współpracy są animacje językowe, wycieczki edukacyjne, wizyty w rodzinach partnerów. Między uczestnikami spotkań wytworzyły się przyjaźnie, a młodzież z Polski i Niemiec spotyka się wielokrotnie w ciągu roku.

zrealizowane z partnerami:
OSP Istebna-Centrum, gmina Istebna, powiat cieszyński, woj. śląskie, za inicjatywę „Strażacy bez granic”.
Wieloletnia współpraca strażaków z Istebnej z ochotnikami z Czech i Słowacji zaowocowała organizacją wielkich dwudniowych manewrów polsko-czesko-słowackich na obszarze 10 ha. W ramach ćwiczeń przeprowadzono także szkolenie z wykorzystania nowych technologii w zarządzaniu akcją ratowniczą oraz nowoczesnego sprzętu ratowniczego.

XI. Najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca
Zakład Handlowo-Usługowo-Transportowy Marek Klimczak, woj. wielkopolskie, zgłoszony przez OSP w Licheniu Starym.
Pracodawca zgłoszony przez ochotników z Lichenia Starego z Wielkopolski. W jego firmie przy rekrutacji strażacy mają pierwszeństwo, więc pracuje w niej aż 6 strażaków ochotników. W razie alarmu, pan Marek nie robi żadnych przeszkód, aby strażacy jechali do akcji. Wspiera straże w Licheniu Starym, zawsze mogą na niego liczyć. Przekazuje również datki na Klub Honorowych Dawców Krwi, klub sportowy i nigdy nie jest obojętny, gdy trzeba pomóc. Pomaga także jednostce przy organizacji Mistrzostw Polski w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym użyczając sprzętu, jakim dysponuje jego firma.
Prezes Zarządu Komplementariusza Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Mat-Bud Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Rozgartach, woj. kujawsko-pomorskie, zgłoszony przez OSP w Toporzysku.
Przedsiębiorca zgłoszony przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Toporzysku. Pan Jacek wspierał osoby w gminie Sośno poszkodowane podczas zeszłorocznej nawałnicy, która przeszła przez woj. kujawsko-pomorskie. Wylicytował złote i kryształowe serduszka WOSP, które przekazał na rzecz Stowarzyszenia im. Antoniny Olszewskiej i Stowarzyszenia Serduszko na Dłoni. Co roku przekazuje karmę i koce dla schroniska dla zwierząt w Toruniu. Wspiera klub karate z Górska, lokalne wydarzenia sportowe i jest sponsorem samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Toporzysku.

XII. Kategoria specjalna – „Ratujemy i Uczymy Ratować”
OSP w Brochocinie, gmina Zagrodno, powiat złotoryjski, woj. dolnośląskie – podczas 73 godzin lekcyjnych przeszkoliła 2018 dzieci,
OSP w Czarnej Dąbrówce, gmina Czarna Dąbrówka, powiat bytowski, woj. pomorskie – podczas 60 godzin lekcyjnych przeszkoliła 1396 dzieci,
OSP Daniszyn, gmina Ostrów Wielkopolski, powiat ostrowski, woj. wielkopolskie – podczas 112 godzin lekcyjnych przeszkoliła 894 dzieci,
OSP w Dziergowicach, gmina Bierawa, powiat kędzierzyńsko-kozielski, woj. opolskie – podczas 50 godzin lekcyjnych przeszkoliła 671 dzieci,
OSP Dzierżążno, gmina Kartuzy, powiat kartuski, woj. pomorskie – podczas 37 godzin lekcyjnych przeszkoliła 725 dzieci,
OSP Książenice, gmina Grodzisk Mazowiecki, powiat grodziski, woj. mazowieckie – podczas 68 godzin lekcyjnych przeszkoliła 727 dzieci,
OSP w Łopusznie, gmina Łopuszno, powiat kielecki, woj. świętokrzyskie – podczas 60 godzin lekcyjnych przeszkoliła 853 dzieci,
OSP w Malanowie, gmina Malanów, powiat turecki, woj. wielkopolskie – podczas 30 godzin lekcyjnych przeszkoliła 366 dzieci,
OSP w Nowej Rudzie, gmina Nowa Ruda, powiat kłodzki, woj. dolnośląskie – podczas 31 godzin lekcyjnych przeszkoliła 487 dzieci,
OSP Ratownictwo Wodne Nowy Dwór Mazowiecki, gmina Nowy Dwór Mazowiecki, powiat nowodworski, woj. mazowieckie – podczas 45 godzin lekcyjnych przeszkoliła 947 dzieci,
OSP w Sobiałkowie, gmina Miejska Gorka, powiat rawicki, woj. wielkopolskie – podczas 65 godzin lekcyjnych przeszkoliła 560 dzieci,
OSP Warta, gmina Warta, powiat sieradzki, woj. łódzkie – podczas 51 godzin lekcyjnych przeszkoliła 596 dzieci,
OSP Wola Koszucka, gmina Lądek, powiat słupecki, woj. wielkopolskie – podczas 30 godzin lekcyjnych przeszkoliła 131 dzieci.

256 zgłoszeń, 52 nominacje do zwycięskich FLORIANÓW. Drugi etap Konkursu został zakończony werdyktem Kapituły, która wyłoniła elitarną grupę nominowanych inicjatyw i pracodawców.
Finalnie do Konkursu zgłoszono aż 256 inicjatyw z całej Polski w XI kategoriach. W tym roku wszystkie złożone projekty zakwalifikowały się do oceny pod względem formalnym.
W II Edycji Strażackich Oscarów Ochotnicze Straże Pożarne zrealizowały samodzielnie aż 102 prospołeczne inicjatywy, a 145 przedsięwzięć powołano do życia wspólnie z partnerami (samorządami, organizacjami pozarządowymi, lokalnymi instytucjami, pracodawcami oraz innymi podmiotami). Najwięcej, bo aż 45 zgłoszeń, nadesłały mazowieckie OSP, 31 wniosków wpłynęło z Małopolski i 30 z Wielkopolski oraz 22 projekty z Dolnego Śląska.

Kapituła konkursowa pod przewodnictwem Prezesa ZG ZOSP RP druha Waldemara Pawlaka podczas obrad 25 kwietnia 2018 r. przeanalizowała i oceniła 256 zgłoszeń, spośród których nominowała do nagrody „FLORIANY 2018” aż 48 inicjatyw oraz czterech najbardziej zaangażowanych społecznie pracodawców zgłoszonych przez uczestników Konkursu.
Kategoria XII specjalna „Ratujemy i Uczymy Ratować” wyłoniła 13 laureatów. Spośród 650 jednostek OSP, które przystąpiły do programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”, 117 aktywnie przystąpiło do działania. Do podsumowania w konkursie FLORIANY zgłoszono aż 629 protokołów z przeprowadzonych zajęć. Od grudnia 2017 r. do 15 kwietnia 2018 r. strażacy ochotnicy przeszkolili w ramach nauki udzielania pierwszej pomocy aż 29 366 dzieci na terenie całego kraju, a dokonali tego podczas 2 084 godzin lekcyjnych, w czasie których przeprowadzili zajęcia.

Fundacja WOŚP podczas Gali Finałowej II edycji Konkursu Floriany nagrodziła aż 13 najbardziej aktywnych jednostek OSP.

Liczba zgłoszeń do Konkursu FLORIANY wg województw:
Dolnośląskie – 22
Kujawsko-pomorskie – 9
Lubelskie – 9
Lubuskie – 3
Łódzkie – 13
Małopolskie – 31
Mazowieckie – 45
Opolskie – 14
Podkarpackie – 14
Podlaskie – 1
Pomorskie – 15
Śląskie – 19
Świętokrzyskie – 6
Warmińsko-mazurskie – 7
Wielkopolskie – 30
Zachodniopomorskie – 18

Dziękujemy wszystkim Druhnom i Druhom Ochotnikom za tak ogromne zainteresowanie Konkursem i poświęcenie swego cennego czasu na przygotowanie kwestionariuszy z opisami przeprowadzonych prospołecznych inicjatyw!

FLORIANY to konkurs zorganizowany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz redakcję miesięcznika „Strażak”. Skierowany do ochotniczych straży pożarnych, samorządów i lokalnych społeczności. Ma dwa podstawowe cele: promowanie i nagradzanie najlepszych inicjatyw społecznych, których efekty wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców, a także rozwój i integrację środowisk wokół wspólnych inicjatyw.

Kapituła konkursowa nominowała do nagrody głównej najlepsze projekty spośród nadesłanych inicjatyw, a następnie podczas Gali Finałowej ogłosi zwycięzców w każdej z kategorii. Zwycięzcy otrzymają prestiżową statuetkę oraz atrakcyjne nagrody.
W tegorocznej, drugiej już edycji w kapitule zasiadają: Waldemar Pawlak, Jurek Owsiak, Czesław Lang, Grzegorz Molewski, prof. Artur Krajewski, gen. brygadier w st. spocz. Wiesław Leśniakiewicz, Andrzej Malinowski, Władysław Tabasz, Dorota Pardecka (szczegóły: www.floriany.pl oraz www.zosprp.pl).

Nina Mirgos-Kilanowska
Rzecznik Prasowy
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *