O co musisz zadbać wiosną, aby właściwie przygotować się do nadchodzącego sezonu?

Tradycyjnie wraz ze zbliżająca się wiosną spółka Osadkowski wspólnie z partnerami handlowymi zorganizowała w lutym oraz marcu dla rolników spotkania produktowe. Tematem przewodnim była agrotechnika upraw polowych w sezonie wiosennym 2017.  Podczas 22 spotkań zorganizowanych na terenie całego w kraju,  odwiedziło nas ponad 1 300 rolników.
Na spotkaniach eksperci z firmy Osadkowski szczegółowo omówili obecną sytuację polową, na podstawie analizy minionej jesieni i zimy.

Wrzesień w Polsce centralnej, zachodniej i w Wielkopolsce – z wysokimi jak na tą porę roku temperaturami –  spowodował dynamiczny rozwój rzepaków i niestety  również bardzo duże nasilenie szkodników. Po ciepłym wrześniu nadszedł chłodny i wilgotny październik, który zdecydowanie nie zachęcał do pracy w polu. Rolnicy borykali się wówczas z terminowym siewem pszenicy czy brakiem jakiejkolwiek możliwości wjazdu w pole. W okresie zimowym pojawiły się długo utrzymujące niskie temperatury sięgające nawet do – 20 st. C. Dobrze, że wcześniej wystąpiły opady śniegu zachowując oziminy w dobrej kondycji do wiosny. Niestety 1% powierzchni kraju [Wielkopolska] nie został otulony białą pierzynką i tam doszło do miejscowych wymarznięć.

Eksperci z firmy Osadkowski wychodzą naprzeciw wiośnie

Firma Osadkowski postanowiła wyjść naprzeciw problemom jakie postawiła tegoroczna wiosna rolnikom, m.in. chodzi tu o obecny zły stan plantacji pszenicy ozimej. Zabiegi dokrzewiające oparte na znanych substancjach taki jak chlorek chlormekwatu czy trinekspak etylu będą miały ogromne znaczenie w dokrzewieniu roślin, a co za tym idzie przyrost pędów kłosonośnych. Specjaliści z Osadkowski SA proponują zasilenie ozimin mikroelementami  OSD Mikro zboża i produktem Terra-Sorb foliar, który ma za zadanie dostarczenie dodatkowej energii do szybkiego wiosennego rozwoju.. Jeśli chodzi o nawożenie startowe ozimin zalecają podanie dużej dawki startowej azotu na zboża wymagające dokrzewienia (od 70 d0 90 kgN); tu wybór nawozów, które zawierają najszybciej działającą formę azotu  (saletrzana)  tj.: ZAKSAN lub RSM.

Jeżeli chodzi o rzepak, w pierwszym okresie będzie narażony na infekcje ze strony suchej zgnilizny kapustnych, stąd zabiegi fungicydowe o działaniu regulacyjnym w połączeniu z mikroelementami zapewnią im niezbędna ochronę. W nawożeniu nowością jest preparat N-Lock, który umożliwia rolnikom połączenie dawek nawozowych w jedną pełną dawkę azotu. Preparat ten stabilizuje azot w glebie, a dokładnie formę amonową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *