Nowe ogniska ASF

W zachodniej Polsce pojawiły się kolejne przypadki Afrykańskego Pomoru Świń a strefą zagrożenia objęty został obszar intensywnej hodowli trzody chlewnej w Wielkopolsce.

W związku z tym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 6 maja 2020 r.  do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań, które pozwolą wygasić ogniska pomoru, zapobiegną dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, a jednocześnie umożliwią rolnikom sprzedaż zdrowych tuczników i dalszą produkcję.

Przedstawiono następujące problemy zgłoszone przez rolników z Wielkopolski:

Obecnie w strefie niebieskiej nie ma ubojni, które mogłyby skupić zwierzęta. W związku z tą sytuacją nieuczciwi pośrednicy proponują znacznie zaniżone ceny, które nie pokrywają nawet kosztów produkcji – informuje KRIR.

Konieczny jest natychmiastowy odstrzał dzików w strefach przylegających do obszarów ochronnych, objętych ograniczeniami i zagrożonych, jednak brak chłodni do przechowywania tusz dzików uniemożliwia ograniczenie populacji i ochronę gospodarstw. Zaapelowano o zakup przez rząd i oddanie do dyspozycji kołom łowieckim niezbędnych chłodni.

Pomimo obietnic złożonych przez Głównego Lekarza Weterynarii oraz zapewnień przedstawicieli MRiRW przejścia dla zwierząt na autostradzie A2 oraz drogach ekspresowych nie zostały dotychczas zamknięte. Z informacji uzyskanych od rolników wynika, że zwierzęta mogą swobodnie przemieszczać się podziemnymi przejściami, co uniemożliwia skuteczne działania zapobiegawcze – podkreśla samorząd rolniczy.

KRIR, red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *