Nowe nawozy od Grupy Azoty

Nowy nawóz FosFarm, a także wyniki perspektywy grupy Azoty, były przedmiotem konferencji prasowej, która odbyła się online. Wzięli w niej udział Jacek Janiszek, wiceprezes zarządu Grupy Azoty Puławy, Wojciech Dawidziuk, Prezes Zarządu Grupy Azoty Fosfory, dr Agnieszka Krawczyk, manager ds. agronomii i Sławomir Staręga, Manager Marketingu w Departamencie Korporacyjnym Handlu Segmentu Agro Grupy Azoty.

– Chcę przypomnieć, że jesteśmy podmiotem posiadającym kilkadziesiąt spółek w swojej strukturze. Mają one profil nie tylko produkcyjny, ale również logistyczny i naukowo badawczy, co powoduje, że jesteśmy liderem w produkcji nawozów na rynku polskim i jednym z największych producentów w Europie – powiedział Jacek Janiszek, wiceprezes zarządu Grupy Azoty Puławy. – Jesteśmy cały czas gotowi do spełniania wszelkich wymogów ekologicznych, Zielonego Ładu, a także do dostarczania rolnikom nawozów o coraz dłuższym czasie działania i coraz bezpieczniejszych. Równocześnie zaś wiemy, że polscy rolnicy są dziś inni niż kiedyś: nie gospodarują na malutkim areale, ale są to gospodarstwa wielkoobszarowe, stosujące wszelkie nowinki techniki – dodał.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

– Mój zakład ma aż przedwojenne tradycje, a specjalizuje się w nawozach fosforowych, z superfosfatami na czele. Aktualnie zajmujemy się produkcją nawozów i kwasu siarkowego. Wytwarzamy nawozy znane i cenione przez rolników, m.in. amofoski, nawozy wieloskładnikowe, SuperFos Dar a od 4 lat nawozy azotowo-potasowe i fosforowo-potasowe Holist – powiedział Wojciech Dawidziuk, Prezes Zarządu Grupy Azoty Fosfory.

Podczas konferencji zaprezentowano nowy nawóz oferowany przez firmę, tj. FosFarm.

– Linia FosFarm to element praktycznego rozwiązania gospodarki w obiegu zamkniętym. To oznacza, że w fazie produkcji jesteśmy w stanie odzyskiwać materiały i wykorzystywać je ponownie jako nowe w produkcji – powiedziała dr Agnieszka Krawczyk, manager ds. agronomii. FosFarm to wieloskładnikowe nawozy NKP z magnezem i wapniem, siarką, a także mikroelementami (Cu, Zn). – Fosfor, magnez, wapń i mikroelementy pochodzą w całości ze źródeł odnawialnych – dodała Krawczyk.

– Nie możemy zapominać, że aby dowolny nawóz działał, odczyn gleby musi być uregulowany. Musimy zadbać o glebę, utrzymać minimum średni poziom składników pokarmowych oraz ilość próchnicy w glebie. To wszystko wpływa na poprawną agrotechnikę, która wpływa na wysoką efektywność nawożenia – przypomniała. Należy pamiętać o zrównoważonym stosowaniu nawozów, szczególnie jeśli chodzi o fosfor. W większości polskich gleb fosforu jest dużo, ale to tylko statystyka. Na gruncie konkretnego gospodarstwa musimy wiedzieć ile tych składników jest, więc badanie gleby jest konieczne. Należy do fosforu podejść w perspektywie minimum kilku lat, ponieważ pierwiastek ten nie przemieszcza się w glebie. – Należy więc uwzględnić zasobność gleby i potrzeby roślin, gospodarować fosforem w ramach zmianowania, ustalić optymalny termin nawożenia, a na koniec nawóz dobrze wymieszać z glebą – zakończyła.

– Jesteśmy gotowi do wprowadzenia nowego Zielonego Ładu, a prócz tego prowadzimy szereg działań, dzięki którym rolnicy mogą usprawnić swoje gospodarstwa. Jest to przede wszystkim program Grunt to Wiedza, gdzie pobieramy próbki gleby rolników i badamy je. W tym roku pobierzemy próbki od 1000 gospodarstw – zapowiedział Sławomir Staręga, Manager Marketingu.

AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *